Racza & Swanetia - wyprawa do serca Kaukazu

Liczba odwiedzin: 9287

Trekkingi, off-road, wino, dawne tradycje górskich regionów Gruzji.

To będzie wyprawa do serca Kaukazu oraz spichlerza gruzińskiej tradycji. 

Racza to mniej znany, ale piękny, bogaty w historię region zwany „gruzińską Szwajcarią”. Pełen gór, wody, pięknych, wciąż nieodkrytych miejsc. Będą Supry, tradycyjny gruziński stół, domowe wino i potrawy, gościnni gospodarze, jaskinie, kąpiele pod wodospadem oraz trekkingi. Pójdziemy do jeziora Udziro położonego prawie na 3 tysiącach metrów. Odwiedzimy winnicę, w której produkowana jest słynne wino – czerwona, półsłodka Kwanczkara, podobno ulubione wino Stalina.

Z Raczy, przez prawdziwą perełkę - region Leczchumi, pojedziemy rzadko uczęszczaną górską drogą, autami 4x4 do innego regionu, do Swanetii.

Swanetia jest znana z kamiennych wież wpisanych na listę UNESCO, rodowej zemsty oraz wysokich szczytów sięgających ponad 5 tysięcy metrów nad poziomem morza. Również tutaj będą trekkingi: łatwe pod lodowce i nieco bardzo wymagające na ponad 3 tys mnpm. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno miłośnicy wędrówek w wysokie góry, jak i zwolennicy odpoczynku na łonie natury - w planie mamy także z piknikiem pod wielkim dachem nieba :-)

Jeśli starczy czasu zahaczymy o Anaklię – zobaczymy, jak wygląda „nowy” gruziński kurort, który ma stać się wielkim portem i gruzińskim oknem na świat. Odwiedzimy również kilka innych nietypowych miejsc. Być może, jeśli pogoda pozwoli, zawitamy również na urokliwą Górę Dziewięciu Krzyży. Wyprawę zakończymy ta, gdzie Argonauci mieli przybyć po „złote runo”, czyli w Kutaisi.

Cena: 730 euro 

Termin: 27 lipca - 3 sierpnia 2024

Zapraszamy na wyprawę z Kavkaz Brothers :-)

Szczegółowy program

Dzień 1

Przylot do Kutaisi (sugerujemy lot z Polski liniami WizzAir). Wymiana waluty i drobne zakupy. Następnie przejazd przez pięknie położone, górnicze miasteczko Tkibuli, jezioro Shaori oraz Ambrolauri, stolicę regionu Racza do miasteczka Oni położonego wśród szczytów regionu Racza. Zakwaterowanie w rodzinnym pensjonacie, którego gospodarze prowadzą małą galerię sztuki, świetnie gotują, produkują domowe wino, czaczę oraz czaczę whisky, lokalne przysmaki, jak np. szynkę raczyńską.

Powitalna, wieczorna Supra z alkoholem domowej produkcji oraz z muzyką na żywo.

Nocleg w Oni

Dzień 2

Po śniadaniu, zwiedzanie Oni i okolicy. Region Racza uchodzi za gruzińską Szwajcarię, jest nieco mniej znany, a przez to rzadziej odwiedzany. Może to i dobrze :-)

Zawitamy do synagogi z końca XIX wieku. Będzie okazja porozmawiać o związkach Gruzinów i Żydów, o żydowskiej mniejszości zamieszkującej Gruzję. Wejdziemy do miejscowego, bardzo interesującego muzeum, w którym zgromadzone są dowody na to, że życie w Raczy płynęło już wiele wieków temu. Następnie wycieczka do wodospadu, kąpiele w jego okolicy. Chętni mogą także zażyć kąpieli pod jednym z gejzerów.

Tego dnia zawitamy również do raczyńskiej winnicy, w której produkowane jest słynne wino – czerwona, półsłodka Kwanczkara. Podobno to wino było ulubionym trunkiem Stalina. Zresztą jego rezydencję można odnaleźć w okolicach Oni. U miejscowego winiarza spróbujemy lokalnych win, nie byle jakich, bo konkursowych. Spróbujemy również domowej czaczy i nie tylko :-)

Wieczorem u naszych gospodarzy w Oni kolejna kolacja złożona z miejscowych przysmaków. Chętni będą mogli podpatrzeć, w jaki sposób przygotowuje się tradycyjne gruzińskie potrawy :-) A do tego warszaty pieczenia chleba i wytwarzania domowej czaczy.

Nocleg w Oni

Dzień 3

Ten dzień możemy spędzić na różne sposoby:

Grupa pierwsza, czyli chętna na dłuższy trekking zmierza z przewodnikiem na całodzienną wyprawę do pięknie położonego jeziora Udziro. Jest położone w górach, z jego brzegów można podziwiać szczyty Swanetii, krainy gruzińskich pięciotysięczników. Wyprawa do jeziora Udziro wymaga dobrej kondycji, ale nie jest trudna technicznie. Na pewno przydadzą się dobre buty oraz pełne baterie w telefonach i aparatach. Do robienia zdjęć. W nagrodę czekają nas bowiem piękne widoki i piknik na łonie natury. Podczas tego trekkingu pokonujemy około 1700 metrów przewyższenia.

Druga część grupy może wybrać się z lokalnym przewodnikiem na oglądanie jaskini w okolicach Oni, na przepiękny punkt widokowy w górach lub na rafting po rzece Rioni (rafting dodatkowo płatny, cena uzależniona od liczby chętnych oraz odcinka rzeki). Rafting odbywa się po górskiej rzece, z naprawdę szybkim nurtem. Emocje gwarantowane. Rafting organizuje wyspecjalizowana firma zewnętrzna.

Wieczorem pożegnalna Supra w Oni.

Nocleg w Oni

Dzień 4

Po śniadaniu opuszczamy Oni. Wsiadamy w auta 4x4. Przez góry, rzadko uczęszczaną trasą niedostępną dla „zwykłych” samochodów, w pięknych okolicznościach przyrody jedziemy do Swanetii. Naszym celem tego dnia będzie osada Uszguli, według licznych źródeł najwyżej położona miejscowość w Europie (2200 mnpm).

Po drodze, w regionie Leczchumi, w kolejnej winnicy spróbujemy najdroższego gruzińskiego wina. Czerwone, półsłodkie usakhelauri to prawdziwy rarytas, a my skosztujemy tego wina tuż pod mityczną, wspaniale położoną górą Chwamli. 

Późnym popołudniem zawitamy do Swanetii.  

W regionie Swanetia bez większego kłopotu można znaleźć lokalne ujęcia wody mineralnej oraz przydrożne kapliczki z alkoholem. Należy przy nich przystanąć, pomodlić się za duszę zmarłego, wypić toast w jego intencji.

Swanetia jest również krainą gruzińskich pięciotysięczników oraz rodzinnych wież.

Dziś wieże są zabytkami, wpisano je na listę dziedzictwa UNESCO. Jednak kiedyś pełniły funkcje obronne – na przykład przed zemstą rodową ze strony sąsiadów lub przez najeźdźcami. Swanetia to również region ludzi dumnych Swanów: ze swojej historii, z faktu, że przez wieki opierali się rozmaitym agresorom, ze swoje tradycji i odrębności.

Po południu docieramy do Uszguli. Zwiedzimy wioskę, być może zdążymy odwiedzić muzeum lub galerię miejscowego artysty Fridona. Śpimy w miejscowym hotelu z pięknym widokiem na okolicę i na Szcharę, najwyższy szczyt Gruzji.

Nocleg w Uszguli

Dzień 5

Po śniadaniu pakujemy bagaże i idziemy na lekki trekking w stronę lodowca pod Szcharą, najwyższym szczytem w Gruzji. Po powrocie z wycieczki, wyjeżdżamy z Uszguli do Mestii, stolicy regionu Swanetia.

Jedziemy bardzo malowniczą doliną, po drodze przystanki na zdjęcia oraz jeśli starczy czasu odwiedzimy kościółek położony na wzgórzu. Odbywa się tam lokalne święto Kwirikoba. Chętni będą mogli spróbować swoich sił i podnieść dzwony lub wielkie głazy – takie konkurencje sportowe odbywają się podczas tradycyjnego, lokalnego święta organizowanego każdego roku pod koniec lipca.

Późnym popołudniem przyjazd do Mestii. Odwiedzimy jedną z restauracji. Zjemy swańskie chaczapuri – czyli kubdari. Zaopatrzymy się w nietypową przyprawę – swańską sól. Być może u jednego z gospodarzy uda nam się znaleźć miejscowy trunek – żypatauri, czyli wódkę produkowaną z ziół.

Nocleg w Mestii

Dzień 6

Budzimy się w Mestii, stolicy regionu Swanetia. Miasteczko, jego centrum, zostało odrestaurowane w ostatnich latach. Z tego regionu pochodzi słynny alpinista, tragicznie zmarły Mikhel Czergiani, znany pod pseudonimem „Skalny tygrys”. Mestia to również rozbudowujący się kurort narciarski, tętni życiem również zimą.

Czeka nas trekking do jezior Koruldi – na 3000 mnpm czekają nas piękne widoki na okolicę oraz na szczyt Uszba zwaną Wiedźmą lub Matterhornem Kaukazu. Trekking wymaga dobrej kondycji, ale nie jest trudny technicznie. Po raz kolejny piękne widoki gwarantowane. Istnieje również możliwość dojechania autami 4x4 do jezior Koruldi (auta za dodatkową opłatą) - to opcja dla osób, które chcą tego dnia odpocząć.

Nocleg w Mestii

Dzień 7

Po wczesnym śniadaniu kierujemy się na lekki, przyjemny trekking do lodowca Chaaladi. To bardzo przyjemny spacer wzdłuż rzeki zakończony dojściem do czoła jednego z okolicznych lodowców. Po powrocie do Mestii, wyjazd do Kutaisi.

Po wyjeździe z Mestii czeka nas jazda malowniczą trasą. Robimy przystanek w przydrożnym barze na domowy koniak. Następnie zwiedzanie zaporę na rzece Inguri, skąd już niedaleko do zbuntowanej Abchazji. Przejazd przez miasto Zugdidi, słów kilka o jego historii i pochodzącym stąd Zwiadzie Gamsahurdii, pierwszym prezydencie niepodległej Gruzji.

Następnie, jeśli starczy czasu, możemy odwiedzić nadmorską Anaklię, która ma stać się nowoczesnym portem i gruzińskim oknem na świat. Możemy wykąpać się ciepłym Morzu Czarnym. W Anaklii, niedaleko Abchazji, były prezydent Micheil Saakaszwili planował wcześniej zbudować nowoczesny kurort turystyczny. Co wyszło oraz co pozostało z tych planów, będzie można zobaczyć podczas krótkiej wizyty w Anaklii.

Wieczorem docieramy do Kutaisi, gdzie będzie okazja na kolejną wspólną kolację, ostatnią przed wylotem do Polski.

Nocleg w Kutaisi

Dzień 8

Wyjazd na lotnisko, powrót do Polski

Charakter wyjazdu: w ciągu tygodniowego wyjazdu poznajemy piękne regiony Racza-Leczchumi, Swanetię, Megrelię, na koniec zahaczamy o Imeretię. Grupa maksymalnie 19 osobowa, poruszamy się busami oraz jeepami – tam, gdzie konieczny jest napęd 4x4. Nie jest to typowa objazdówka, nie zaliczamy kolejnych punktów na mapie, smakujemy miejsca, poznajemy ludzi, chodzimy po górach i dolinach, degustujemy oraz cieszymy oczy pięknymi widokami.

W planie trekkingi, Gruzja poza szlakiem, podziwianie pięknych krajobrazów, tradycji pielęgnowanej od wieków w gruzińskich górach, degustacje wina. Noclegi w czystych pensjonatach i hotelach. Jemy lokalne potrawy, poznajemy Gruzję „od kuchni”.

Cena zawiera:

  • wszystkie noclegi (pokoje najcześciej 2, 3 - osobowe)
  • wszystkie śniadania
  • 5 obiadokolacji w tym 3 Supry w Oni z winem i czaczą
  • dwie degustacje wina wraz z poczęstunkiem - w Raczy oraz w Leczchumi - łącznie skosztujemy około 9-10 rodzajów wina
  • warsztaty pieczenia chleba i produkcji czaczy
  • wszystkie transfery i przejazdy na terenie Gruzji
  • przewodnika przez cały okres pobytu
  • trekkingi z przewodnikiem
  • miejscowych, doświadczonych kierowców

Cena nie zawiera:

  • biletów lotniczych (możemy pomóc w ich zakupie)
  • ewentualnych biletów wstępu do miejsc nieujętych w programie wyprawy
  • dwóch obiadokolacji (jednej w Mestii i jednej w Kutaisi)
  • raftingu – jeśli ktoś jest chętny
  • ewentualnych aut 4x4 z Mestii do jezior Koruldi
  • ubezpieczenia na terenie Gruzji

Zalecamy kupno biletów lotniczych do Kutaisi. Oczywiście inne lotniska gruzińskie też wchodzą w grę po wcześniejszym uzgodnieniu z nami. Chętnie doradzimy w zakupie biletów lotniczych.

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy w Gruzji.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

  • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem

  • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone

  • Minimalna liczba uczestników to 12 osób.

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem i rezerwacja:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Georgia

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.