Dzika Gruzja… Pod kopułą gwiazd

Kategoria: Trekkingi po Gruzji
Liczba odwiedzin: 3525

Wielu z Was pewnie się zastanawia: a może by rzucić to wszystko i wyjechać w góry? Zaszyć się choć na chwilę i odpocząć od cywilizacji? Ten trekking będzie jednak wyjątkowy pod wieloma względami. Najpierw odkryjemy świat krasowej Megrelii: kaniony ze spienioną, krystalicznie czystą wodą, wodospady mieniące się w słońcu tysiącami spadających kropel, wreszcie niesamowite formy naciekowe jaskini Prometeusza. A po tych cudach natury czeka nas wyprawa w nieznane. Najpierw zapakujemy się do wielkiego ZIŁA 131 z napędem 6x6 i przez bezdroża Gór Egryjskich dojedziemy do dawnego uzdrowiska, a teraz osady pasterskiej Lebarde. Tutaj czas płynie zupełnie inaczej, dlatego czeka nas reset cywilizacyjny: brak zasięgu, proste biwakowe życie okraszone wspaniałymi górskimi krajobrazami aż po horyzont. Po powrocie odwiedzimy jeszcze Mały Kaukaz i obserwatorium astronomiczne w Abastumani. Tam również krótki trekking wokół przełęczy Zekari. Jeżeli jeszcze będziecie mieli siły, to czeka nas nie lada gratka, czyli spływ pontonami górskim odcinkiem rzeki Rioni.

Termin: do ustalenia indywidualnie, prosimy o kontakt Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dzień 1: 

Przylot do Kutaisi. Prosto z lotniska pojedziemy do Jaskini Prometeusza, która za czasów ZSRR miała zostać… bunkrem przeciwatomowym, a teraz jest jedną z głównych atrakcji regionu. Potem ruszamy w stronę Martvili, po drodze kolorytu dzisiejszego dnia dopełnią wszędobylskie krowy i świnie. Zakwaterujemy się w rodzinnym pensjonacie w Martvili. A przed noclegiem powitalna supra, gdzie będzie możliwość spróbowania megrelskich przysmaków. 

Dzień 2:

Zaraz po śniadaniu ruszamy na dalsze odkrywanie Megrelii. Niepozorne wzgórza kryją niesamowitą przyrodę, bujnie rozwijającą się w krasowych kanionach. Woda rzeźbi na powierzchni wapiennych skał niezwykłe wąwozy, dwa z nich będziemy mogli zwiedzić, a także popływać pontonami. Dotrzemy do ukrytych w górach wodospadów Oniore i Toba oraz największego z nich, spadającego z ponad 100 metrowego urwiska, czyli wodospadu Kinchka. Wracając zrobimy zakupy na miejscowym targu, a następnie dojedziemy do maleńkiej wioski Taleri, skąd następnego dnia wyruszymy w stronę gór Egryjskich. 

Dzień 3: 

Pakujemy się do Ziła. To ciężarówka, która z łatwością pokonuje największe górskie przeszkody. Prawdziwy off road, tym razem z napędem 6x6. Będziemy pomału wspinać się zostawiając dolinę rzeki Rioni, a po drodze na pewno zatrzymamy się na piknik przy górskim strumieniu. W końcu dojedziemy do starego uzdrowiska Lebarde. Nadal bije tu źródło wody mineralnej, jest dość smaczna. Nocleg w namiotach lub w budach pasterskich. 

Dzień 4:

Idziemy w góry! Nasz miejscowy przewodnik zna wszystkie ścieżki, którymi na co dzień poruszają się tylko pasterze. Zresztą na pewno do nich zajrzymy, jeżeli ktoś z nas będzie chciał spróbować świeżego sulguni. Krajobraz będzie zmieniał się powoli. Od bujnych pastwisk po wysokogórskie połoniny. Wreszcie po kilku godzinach wędrówki ujrzymy cel naszej podrózy - jezioro Didi Tobavarchkhil,i leżące na wysokości ok. 2294 m n.p.m. Po rozbiciu obozowiska wdrapiemy się na jeden z okolicznych szczytów. Nocleg nad jeziorem w namiotach. 

Dzień 5

Ten dzień to całodzienna trasa powrotna do Lebarde, trasa będzie prowadzić przez cieniste doliny poprzecinane strumieniami krystalicznie czystej wody. Przez wysokogórskie łąki zejdziemy do cienistych lasów, wracając do Lebarde. Stamtąd znanym już Ziłem wracamy na chwilę do cywilizacji. Nocleg w Martvili. 

Dzień 6

Wyjeżdżamy w stronę małego Kaukazu. Naszym celem jest miasteczko Achalciche. Wieczorem zajrzymy do najpotężniejszej twierdzy regionu -  Rabati, której historia sięga IX wieku. Nocleg w Achalciche w agroturystyce z sauną, miejscem na ognisko i swoją własną winniczką.

Dzień 7

Rano po śniadaniu uzupełniamy zapasy, potem przejazd na przełęcz Zekari (2182 m n.p.m.). Wyjście na szlak Zekari Overpass Trail. Piękny szlak powiedzie nas szczytami gór Małego Kaukazu, nocleg przy schronie Dindgmali. 

Dzień 8

Całodniowe przejście szlaku, od subtropikalnego lasu po białe szczyty gór, szlak poprowadzi nas z powrotem na przełęcz Zekari. Powrót do Kutaisi. 

Dzień 9

Dzień wolny. Fakultatywnie - zwiedzanie okolic Kutaisi i miasta. Dla odważnych - spływ pontonami górskim odcinkiem rzeki Rioni, wieczorem pożegnalna supra. 

Dzień 10

Przejazd na lotnisko. Powrót do kraju. 

Organizator zapewnia: 

 • namioty i maty samopompujące*
 • sprzęt biwakowy(kuchenki do gotowania/gaz)
 • przejazdy i noclegi typu agroturystyka w miejscowościach tranzytowych (w tym przejazdy samochodami 4x4  i 6x6)
 • transfer z/na lotnisko (lotnisko KUTAISI)
 • bilety wstępu do atrakcji
 • 2 supry (uroczyste kolacje z winem i toastami)
 • zakup jedzenia na trekkingopiekę profesjonalnego przewodnika górskiego-lidera oraz przewodników lokalnych 

*- Śpiwory własne (optymalny komfort +10 C). Nie ma możliwości wynajmu śpiworów

Impreza odbędzie się przy zebraniu minimalnej liczby osób (6 osób).

Cena ustalana jest indywidualnie w zależności od ilości osób biorących udział w wyprawie.

Cena nie zawiera: 

 • zakupu biletów lotniczych
 • zakupu alkoholu poza suprami
 • wypożyczenia sprzętu innego niż wskazał organizator
 • ubezpieczenia NNW z wykupioną opcją akcji poszukiwawczej

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem
 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone
 • Minimalna liczba uczestników to 6 osób, maksymalna 14 osób w jednej grupie

Kontakt z przewodnikiem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Lokalizacja

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.