Gruzja: góry, wino, morze oraz konie w Tuszetii

Liczba odwiedzin: 3969

Termin: 28 czerwca -12 lipca 2022

CENA: 900 PLN + 820 EUR za osobę

CHARAKTER WYJAZDU: Zapraszamy Was w aż 15-dniową podróż przez piękną Gruzję. Czeka nas upalne lato bez cienia znudzenia :-) Zaczniemy od Kutaisi i zielonej Imeretii z jej kanionami, rzekami i zabytkami. Zobaczymy piękne góry regionu Chevi z Kazbekiem i Doliną Truso oraz Jutę w sąsiedniej Chewsuretii. Zawitamy do skalnego miasta Uplisciche oraz inne przeciekawe i wielowiekowe zabytki. W tym sezonie do standardowego programu dodajemy... przepiękną Tuszetię i konie! Nie obawiajce się, kto nie ma doświadczenia, a chciałby spróbować jazdy konnej w zielonej Tuszetii, w krainie pastarzy i koni, również będzie miał taką możliwość.

Skoro Gruzja, to nie może zabraknąć Supry, toastów Tamady, wina i czaczy. Do tego dodamy przepiękny i jakże inny krajobrazowo rezerwat Waszlowani. Następnie Tbilisi, a na sam koniec Batumi i Morze Czarne. Plaża i drinki, zasłużony odpoczynek po "nastu" dniach na szlakach i bezdrożach. 

Przez ponad 2 tygodnie naszej wyprawy poznajemy Gruzję taką, jaka jest. Śpimy w pensjonatach, guest housach, mniejszych hotelach prowadzonych przez Gruzinów. Pokoje 2, 3 lub rzadziej 4 osobowe. Prosimy zaznaczyć, jaki pokój Was interesuje. Na co dzień obcujemy z miejscową kulturą, zwyczajami, gruzińską kuchnią. Staramy się pokazać wiele ciekawych miejsc, ale bez zwariowanego tempa. Naszym kierowcą jest rodowity Gruzin. Poruszamy się po kraju jego wygodnym, klimatyzowanym busem oraz autami 4x4. Podczas wyprawy towarzyszy Was również polskojęzyczny przewodnik, który opowie o Gruzji i odpowie na prawie każde pytanie :-) 

Jesteśmy też otwarci na życzenia grupy. Jeśli uznacie, że chcecie zrobić przerwę, bo zachwycił Was na przykład krajobraz lub po prostu chcecie zatrzymać się w sklepie, nie ma problemu. Zależy nam, byście dobrze poznali Gruzję i miło spędzali czas :-) Oczywiście realizujemy założony plan, z którym można zapoznać się poniżej: 

DZIEŃ 1: Przylot do Kutaisi liniami Wizz Air (można skorzystać z innych linii lotniczych, prosimy jednak o wcześniejszy kontakt z nami i ustalenie sposobu Waszego dotarcia do Gruzji)
Nocleg w Kutaisi

Dzień 2: Zwiedzanie Kutaisi i okolic
Samo Kutaisi, starożytne Królestwo Ai, jest stolicą bardzo ciekawego i wciąż odkrywanego regionu Imeretia. W mieście urodziła się znana piosenkarka Katie Melua oraz... jeden z polskich prezydentów. Dziś załatwimy przyziemne sprawy, np. kupno gruzińskich kart sim, wymiana waluty na lokalną, wizyta na bazarze (wg indywidualnych potrzeb) i pospacerujemy po mieście.

Obejrzymy również zakamarki zielonej Imeretii. Zaczniemy od otwartej kilka lat temu dla turystów Jaskini Prometeusza. Istnieje od wieków, ale odkryto ją dopiero w latach 80. XX wieku. Stało się tak, gdy w okresie ZSRR szukano schronów na wypadek wojny atomowej. Obecnie jedynie część jaskini jest otwarta, ale i tak robi kolosalne wrażenie na odwiedzających (proszę doliczyć cenę biletu do jaskini). Po obejrzeniu jaskini pojedziemy w stronę wodospadu Kinkha oraz basenów skalnych. Na koniec dnia - wizyta w pięknym kanionie Martwili i spływ pontonami.

Supra i nocleg w Kutaisi

Dzień 3: Wysoki Kaukaz – Stepancminda

Po śniadaniu opuszczamy Kutaisi i region Imeretia. Zmierzamy w góry. Po drodze w Wysoki Kaukaz zwiedzimy skalne miasto – Uplisciche, pięknie położone nad tą samą rzeką – Mtkvari. Następnie krótki przystanek w Gori, rodzinnym mieście Józefa Stalina.

Po południu wjedziemy na zjawiskową Gruzińską Drogę Wojenną. Przez twierdzę Ananuri i zbornik Żinvali, kurort narciarski Gudauri i Przełęcz Krzyżową (piękne krajobrazy) dojedziemy do Stepantsminda, górskiego miasteczka położonego u stóp pięciotysięcznika Kazbek.

Nocleg w Stepantsminda lub w okolicy miasteczka

Dzień 4: Wysoki Kaukaz - Truso i Juta
Jednym z pocztówkowym krajobrazów Gruzji jest kościółek Cminda Sameba w Gergeti, położony na wysokości 2200 metrów na poziomem morza. Dojedziecie tam autami 4x4, które wynajmiemy na cały ten dzień.

Po obejrzeniu kościółka Gergeti Cminda Sameba z widokiem na pięciotysięcznik Kazbek, udajemy się autami 4x4 do Doliny Truso. To przepięknie położone miejsce niedaleko miasteczka. Zwiedzimy opustoszałe wsie, spróbujemy wody gazowanej z niewielkiego jeziorka. Po pobycie w piękne dolinie Truso jeśli czas na to pozwoli zobaczymy również Jutę oraz wspaniałą doliną w sąsiedniej Chewsuretii. Tutaj czeka nas trekking do jeziorka położonego na ponad 2,5 tys. mnpn. Czeka na wspaniały widok na gruizińskie Dolomity - Masyw Czaukvi. Do jeziorka mogą iść tylko chętni. Reszta może leżeć na leżakach z pięknych widokiem na góry. W Juta jest bowiem bardzo ciekawe schronisko/hotel 5th Seasons, gdzie można zjeść kolację i napić się pysznego Tsinandali na koniec dnia w górach.

Nocleg w Stepantsminda lub okolicy

Dzień 5: Przejazd do Tuszetii - droga przez najwyższą przełęcz

Po wczesnym śniadaniu jedziemy w stronę Telawi w Kachetii. Tam przesiadamy się w auta 4x4 i jedziemy do przepięknej i wciąż mało znanej Tuszetii. Region jest czynny dla turystyki tylko kilka miesięcy w roku, czyli latem. Zazwyczaj w październiku spada śnieg i odcina Tuszetię oraz jedyną drogę prowadzącą do tego regionu od reszty Gruzji. Pojedziemy do Tuszetii właśnie tą jedyną dostępną drogą, zdaniem niektórych jedną z najniebezpieczniejszych i najpiękniejszych dróg świata (zobacz film z drogi do Tuszetii).  Pokonujemy przełęcz Abano na około 2900 m.n.p.m., by dostać się do Omalo, stolicy tego nietypowego regionu, pełnego wież, pasterzy i sera. Oraz oczywiście przepięknych widoków. 

Kolacja i nocleg w lokalnym domu gościnnym (zostajemy w Tuszetii na 3 noce).

Nocleg w Omalo

Dzień 6: Tuszetia - konie

Wyruszymy na wyprawę konną w głąb Tuszetyńskiego Parku Narodowego. Na tę wyprawę mogą się także udać osoby bez doświadczenia, konie będą dopasowane do Waszych możliwości. Destynacją na ten dzień może być wioska Szenako lub Jezioro Oreti. Wyprawa konna, pod czujnym okiem polskiego przewodnika i koniarza, nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy nie bać się konia.

Kolacja i nocleg w lokalnym domu gościnnym.

Nocleg w Omalo

Dzień 7: Tuszetia: offroad lub trekking
Na ten dzień proponujemy trekking w okolicach Omalo, na przykład na grzbiet nad rzeką Pirikita Alazani, z którego pięknie widać okolicę. Można także udać się do zabytkowej wsi Dartlo.

Ten dzień na długo zapadnie w Waszej pamięci, ze względu na widoki, choć i we wcześniejszych dniach także nie będziecie narzekać na brak ciekawych krajobrazów :-)

Kolacja i nocleg w Omalo


Dzień 8: Przejazd do Kachetii - w stronę wina

Po śniadaniu wyjazd z Omalo

Kierujemy się w stronę wschodniej Gruzji i regionu Kachetia, ogrodu Gruzji pełnego wina, twierdz, zabytków sakralnych oraz lokalnych przysmaków, w tym czurczcheli. Po południu przyjazd do Signaghi, miasteczka wzniesionego na wzgórzu z pięknym widokiem na góry i Nizinę Alazańską, dawnej twierdzy, a obecnie "miasta miłości". Tutaj, niczym w Las Vegas, można wziąć ślub 24 godziny na dobę. Miasteczko jest także zagłębiem dywanów oraz wina, podobnie jak cały region Kachetii. 

Nocleg w Signaghi

Dzień 9: Kachetia – półpustynia Waszlowani
Wycieczka samochodami 4x4 do parku Waszlowani. To doskonała propozycja dla tych, którzy lubią bezdroża, piękne półpustynne krajobrazy, góry piaszczyste, wulkany błotne. Może w trakcie wizyty w parku uda się zobaczyć rzadkie gatunki zwierząt. W trakcie tej wycieczki odbędzie się również piknik nad rzeką Alazani, tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Powrót na nocleg w okolicach Signaghi.

Nocleg w Signaghi

Dzień 10 Luźny dzień w Kachetii zakończony Suprą
Ten dzień możemy spędzić na różne sposoby: zwiedzać Signaghi, napić się wina, poleżeć i odpocząć na basenie w Signaghi (basen dodatkowo płatny) lub pojechać na zwiedzanie Kachetii: winiarnie, winnice i twierdze oraz oczywiście degustacje, wizyta w fabryce wina i w ogrodach Tsinandali u ojca gruzińskiego romantyzmu - Aleksandra Czawczawadze. Na koniec dnia Supra z Tamadą - będą toasty, pyszne potrawy i Gruzja w naprawdę dużych dawkach :-)

Nocleg w Signaghi

Dzień 11: Tbilisi – zwiedzanie
Po pożegnalnym śniadaniu w Signaghi wyjazd do Tbilisi.

Opcjonalnie - po drodze do Tbilisi - wyjazd do wykutych w skale klasztorów David Gareja. Przejazd przez tereny dawnego poligonu radzieckiego oraz wizyta w wiosce Udabno, w której działa polski bar :-) Później zwiedzanie David Gareja, miejsca założonego przez jednego z Ojców Syryjskich. Z czasem zespół klasztorów się rozrósł, wiele wieków temu pełnił istotną rolę w życiu religijnym Gruzji.

Na koniec dnia wieczorne zwiedzanie Tbilisi - dla chętnych kąpiele i masaże w łaźniach (dodatkowo płatne), gruzińskie tańca narodowe w jednej z restauracji na Starym Mieście.

Nocleg w Tbilisi

Dzień 12: Tbilisi i przejazd do Batumi na 3 noce
Po śniadaniu w Tbilisi zwiedzanie głównej miasta - aleja Rustaveli z siedzibą parlamentu, który jest świadkiem i uczestnikiem najważniejszych wydarzeniach w dziejach współczesnej Gruzji. Następnie przejście w stronę mostu nad Mtkvari, zakupy pamiątek i wyjazd na zasłużony odpoczynek - czyli nad morze. Przejazd do Batumi, gruzińskiego "Małego Dubaju".

Nocleg w Batumi

Dzień 13 i dzień 14: pobyt w Batumi.

Odpoczynek "na własną rękę", bez przewodnika, czyli plażowanie nd Morzem Czarnym.

Dla chętnych, za dodatkową opłatą, możliwość skorzystania w tych dniach w wycieczkach jedniodniowych po Batumi lub jego okolicach (ogród botaniczny, delfinarium, targ rybny, wodospady Adżarii, winnice lub przejazd terenówkami w góry Adżarii).

Nocleg w Batumi

Dzień 15: Po śniadaniu - plażowanie lub ostatnie zakupy, np. na bazarze w Batumi. Następnie popołudniowy transfer na lotnisko w Kutaisi. Wylot do Polski. 

Cena zawiera:
⦁ wszystkie noclegi ze śniadaniami
⦁ dwie Supry
⦁ trzy obiadokolacje w Tuszetii
⦁ przejazdy busem po Gruzji
⦁ terenówki 4x4 po Wysokim Kaukazie (Gergeti Tsminda Sameba, Dolina Truso i Juta)
⦁ terenówki do Tuszetii i z powrotem
⦁ konie w Tuszetii
⦁ przewodnik górski w Tuszetii + opiekun koni
⦁ off-road po Waszlowani z piknikiem i winem domowym
⦁ degustację w winnicy lub w winiarni
⦁ bilety wejściowe do wszystkich atrakcji ujętych w programie wyjazdu
⦁ przewodnik od pierwszej do ostatniej minuty wyjazdu poza pobytem w Batumi, gdzie w programie standardowym jest plażowanie


Cena nie zawiera:

⦁ biletów lotniczych
⦁ pozostałych 9 obiadokolacji (koszt obiadokolacji to 20-30 zł za osobę, jemy w sprawdzonych restauracjach)

⦁ obowiązkowe ubezpieczenia medycznego na Gruzję i góry (w Gruzji nie działa EKUZ)

⦁ własnych wydatków na napoje, przekąski, pamiątki, etc.

UWAGA: Bilety lotnicze każdy uczestnik kupuje we własnym zakresie. Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu wyjazdu z Gruzji.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

  • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu, zapoznanie się z Regulaminem
  • Uzgodnienie z nami zakupu biletu lotniczego do Gruzji na podany termin
  • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 18 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Georgia

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.