Gruzja w październiku: pożegnanie lata

Liczba odwiedzin: 2662

Zapraszamy na wrześniowe wakacje w Gruzji, na objazdówkę przez kilka regionów kraju, na przygody, góry, wino i nocleg... na półpustyni.

Charakter wyjazdu: To wyprawa pod znakiem winobrania, przepełniona malowniczymi krajobrazami i soczysta, jak łąki wysokiego Kaukazu.

Nie zabraknie odwiedziń w sercu winiarskiej Gruzji - regionu Kachetia oraz toastów wznoszonych przez miejscowego Tamadę. Dzięki temu dowiemy się, co oznacza toast za przodków i dlaczego tak ważna jest tutaj rodzina. Weźmiemy również udział w warsztatach kuchni gruzińskiej, m.in. dowiemy się, jak przygotować tradycyjne pierogi – chinkali.

Będzie to wyprawa od wybrzeża Batumi po górskie doliny, skąd zobaczymy kaukaskie olbrzymy m.in. górę Kazbek, a także ukryte w górach monastyry i skalne miasta. Przejedziemy przez Gruzińską Drogę Wojenną, zanurzymy się w uliczkach starego Tbilisi...

Termin: początek października, napisz do nas w sprawie terminu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

PROGRAM

1 dzień

Przylot do Kutaisi. Tego dnia poznamy Kutaisi, dawną stolicę Królestwa Kolchidy oraz okoliczne zabytki symbolizujące Złoty Wiek Gruzji – Akademię Gelati i Katedrę Bagrati. Wieczorem weźmiemy udział w tradycyjnej Suprze, będzie okazja do skosztowania gruzińskiego wina oraz pysznej lokalnej kuchni. Wieczorna biesiada będzie okraszona gruzińskimi toastami.

Nocleg w rodzinnym pensjonacie pod Kutaisi.

2 dzień

Po śniadaniu ruszamy eksplorować krasowy świat Megrelii. Odwiedzimy m.in. jaskinię Prometeusza, którą za czasów ZSRR planowano wykorzystać jako...schron przeciwatomowy. Następnie dwa niesamowite wąwozy Okatse i Martvili, w którym jeżeli pozwoli pogoda, przepłyniemy na pontonach. Dowiemy się, dlaczego Gruzja to kraj nie tylko winem płynący. Niesamowite krajobrazy sprawią że ten dzień na długo zostanie w Waszej pamięci.

Nocleg pod Kutaisi

3 dzień

Wyjazd z Kutaisi w stronę stolicy. Po drodze zwiedzimy starożytne miasto Upliscyche. Późnym popołudniem zwiedzanie gruzińskiej stolicy - Tbilisi. Stare Miasto z twierdzą Narikala. Wieczorem będzie możliwość zażycia kąpieli i masażu w tbiliskich łaźniach. Okaże się, że miasto kładzie się późną nocą, my zapewne również.

Nocleg w Tbilisi

4 dzień

Po śniadaniu ruszymy na słynne targowisko „Suchy Most“, gdzie oprócz pamiątek z czasów ZSSR będzie można obejrzeć lub zakupić prace miejscowych artystów - malarzy. Następnie odwiedzimy pierwszą stolicę Gruzji, Mcchetę w tym katedrę Sweti Cchoweli - miejsce koronacji Gruzińskich królów oraz gdzie wg legendy schowana jest pośmiertna szata Chrystusa. Kolejną perłą w koronie tego dnia będzie kościół Jvari, założony przez świętą Nino, patronkę Gruzji. Po południu powrót do stolicy i czas na swobodne zwiedzanie miasta.

Nocleg w Tbilisi

5 dzień

Ruszamy w stronę słonecznej Kachetii, po drodze odwiedzimy jeszcze słynny kompleks Dawit Garedża tworzący kompleks jedynych w swoim rodzaju skalnych klasztorów. Po południu dotrzemy do pięknego miasteczka Sighnaghi, które swoim wyglądem przypomina trochę toskańskie miasteczko, aczkolwiek ma swój niepowtarzalny gruziński klimat. Wieczorny spacer po Sighnagi i wizyta w jednej zprzemiłych knajpek dopełni ten dzień.

Nocleg w Kachetii

6 dzień

Tego dnia czeka nas wyprawa do Waszlowani, co przypomina jazdę po afrykańskich bezdrożach. To jedno z najbardziej niezwykłych miejsc Gruzji. Krajobraz parklu narodowego przypomina miejscami pustynię. Istniejące tutaj niegdyś morze niesamowicie urzeźbiło skały i okoliczne wzgórza, a przed nami wiele kilometrów prawdziwego offroadu autami 4 x 4 i bezludne tereny przy granicy z Azerbejdżanem.

Nocleg w hotelu z widokiem na miliardy gwiazd? Proszę bardzo! Tak, właśnie tę noc spędzimy na terenie parku w wygodnych bungalowach. Jeżeli tylko pogoda pozwoli na obserwację nocnego nieba, to mleczna droga będzie na wyciągnięcie ręki.

Nocleg w parku Waszlowani

7 dzień

Rano po śniadaniu w Waszlowani, ruszamy z powrotem. Odwiedzimy kolejne niezwykłe miejsce czyli wulkany błotne. Ta niezwykła geologiczna, ale wciąż aktywna pamiątka po pradawnym morzu, po raz kolejny zrobi duże wrażenie. Po powrocie odwiedzimy jeszcze winiarnię, gdzie czekać będzie na nas wieczorna supra i różne gatunki win oraz czaczy. Nauczymy się też toastów często pitych z rozmaitych naczyń.

Nocleg w Kachetii

8 dzień

Opuszczamy słoneczną, pełną wina Kachetię, pożegnalnym akcentem będzie wizyta w muzeum i winiarni Alexandra Chavchavadze. Z miejscem tym wiąże się wiele ciekawych opowieści, ponieważ właściciel był znawcą europejskich win. nalewek. W jego przepastnych piwnicach leży podobno polski miód pitny z poczatku XIX w.

To wspaniałe miejsce na spacer po parku, rozkoszowanie się lampką miejscowego wina Tsinandali. Po tej wizycie wyjeżdzamy w wysoki Kaukaz. Przejazd malowniczą Gruzińską Drogą Wojenną. W końcu dotrzemy do wysokiego Kaukazu, zatrzymując się po drodze na punkcie widokowym na Przełęczy Krzyżowej. Pod wieczór docieramy do miasteczka Stepancminda z widokiem na pięciotysięcznik Kazbek.

Nocleg w Stepancminda

9 dzień

Ruszamy w góry! Tym razem ruszymy na jednodniowy, obfitujący w niesamowite widoki trekking w dolinie Juta. Słowo alpejska łąka w żaden sposób nie może oddać tej atmosfery. Kaukazkie łąki wysokogórskie są jedyne w swoim rodzaju i przypominają zielony dywan rozłożony u podnóża strzelajacych w niebo wyniosłych szczytów. To krajobrazy jak z Dolomitów, tyle że w surowej jeszcze postaci, bez widocznej ingerencji człowieka. Jeżeli tylko pozwoli na to pogoda zatrzymamy się u podnóża masywu Chaukhi na piknik, następnie wracamy na zasłużony nocleg do Stepancmindy.

10 dzień

Wcześnie rano, po śniadaniu, ruszymy do położnego na wysokości 2200 m.n.p.m kościółka Cminda Sameba. Tam rozpościerać się będzie fantastyczny widok na szczyt góry Kazbek, a także dolinę, w której położona jest Stepancminda. Pora ruszać dalej. Ale po drodze znowu odbijemy nieco w bok, bo przecież szkoda tak szybko żegnać się z wysokim Kaukazem. Odwiedzimy cichą dolinę Truso i zobaczymy niesamowity widok: woda mineralna płynąca w postaci strumieni, kolorowe mineralne osady kontrastujące z zielenią łąk.

Nocleg w "stolicy" gruzińskiego narciarstwa - w Gudauri

11 dzień

Ruszamy w stronę słonecznego Batumi. Po drodze zatrzymamy się w niezwykłym miejscu, czyli mieście słynącym z kolejek górskich i przemysłu wydobycia rud manganu, czyli w Chiaturze. Odwiedzimy także samotnię, mały monastyr położony na samotnej sklane, Katshki Pillar. Wieczorem dojedziemy nad morze Czarne.

Nocleg w Batumi

12 dzień

Dzień wolny. Dla chętnych leniwe i niespieszne zwiedzanie miasta, zajrzymy także na targ, a po południu będą warsztaty kulinarne oraz uroczysta i pożegnalna supra w okolicach Batumi.

Nocleg w Batumi

13 dzień

Wyjazd na lotnisko do Kutaisi - Kopitnari i powrót do kraju

Cena: XXX GEL

Cena zawiera:

 • wszystkie przejazdy realizowane klimatyzowanym busem (docelowa grupa 16 osób)
 • transfer z lotniska i na lotnisko w Kutaisi
 • noclegi w pokojach 2, 3 osobowych z łazienką w standardzie pensjonatu/domu gościnnego
 • wyżywienie HB, w tym 3 wystawne kolacje (Supry)
 • warsztaty kulinarne
 • bilety wstępu do atrakcji

Cena nie zawiera:

 • zakupu biletów lotniczych
 • zakupu pamiątek, wina itp.
 • ewentualnych napiwków
 • ubezpieczenia na terenie Gruzji

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy w Batumi.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem

 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Lokalizacja

Georgia

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.