Gruzja w październiku: góry, wino i śpiew

Liczba odwiedzin: 6183

Gruzja w październiku: to propozycja dla osób, które chcą zobaczyć najpiękniejsze zakątki Gruzji, poznać miejscową tradycję, kulturę i historię, zobaczyć zjawiskowe góry Kaukazu. I to wszystko w 8 dni. Skupiamy się na szeroko rozumianej wschodniej Gruzji. Termin naszego wyjazdu przypada na wczesną jesień, która w Gruzji wciąż jest bardzo ciepła, odbywa się wówczas winobranie, a turystów jest mniej niż podczas wakacyjnego szczytu sezonu. Podczas tego wyjazdu istnieje możliwość wyjazdu na zjawiskową półpustynię Waszlowani, gdzie docierają nieliczni turyści.

Cena:  1550 GEL (ok.620$) od osoby

Termin wyjazdu: 05.10-12.10.2024

Charakter wyjazdu: w trakcie tego wyjazdu poznajemy miejsca znane i te mniej uczęszczane. Tradycyjnie pokazujemy Wam Gruzję od kuchni, dosłownie i w przenośni. Będziemy w górach, dolinach, nad rzekami i kanionami, na Suprze, ale i dowiemy się, jak wyrabia się chleb, wino, wejdziemy też na gruzińskie cmentarze. Szacunek do przodków to jeden z elementów gruzińskiej tożsamości, a toast za zmarłych pije się "bolomde", czyli do dna. Poznamy skomplikowaną gruzińską historię, ciekawe zabytki, kościoły i pyszne potrawy. A to wszystko w barwach ciepłej, wczesnej gruzińskiej jesieni. Będzie również okazja skosztować gruzińskiego wina, tym bardziej, że przypada wówczas okres winobrania.

Szczegółowy program

Dzień 1
Przylot do Kutaisi. Powitalny toast domowym winem :-) Zwiedzanie miasta.

Nocleg w Kutaisi

Dzień 2
Zwiedzanie regionu Imeretia

Po śniadaniu w uroczym gruzińskim pensjonacie obejrzymy zakamarki zielonej Imeretii. Zaczniemy od otwartej kilka lat temu dla turystów Jaskini Prometeusza. Istnieje od wieków, ale odkryto ją dopiero w latach 80. XX wieku. Stało się tak, gdy w okresie ZSRR szukano schronów na wypadek wojny atomowej. Obecnie jedynie część jaskini jest otwarta, ale i tak robi kolosalne wrażenie na odwiedzających. Kryje w sobie między innymi Salę Miłości, w której doszło już do niejednego ślubu. Po jaskini odwiedzimy okoliczny cmentarz, gdzie poznamy rozmaite tradycje związane z kultem przodków w Gruzji.

Po obejrzeniu jaskini pojedziemy do kanionów, rzek i wodospadów. Obejrzymy piękny kanion Okatse, a następnie kanion Martwili, w którym można skorzystać z pontonów i podziwiać kanion z poziomu rzeki. W Martwili będzie również okazja zobaczyć płaczące ikony. Zwieńczeniem tego bogatego w atrakcje dnia będzie tradycyjna Supra w domowej winiarni w Kutaisi. Zapewniamy, że poczujecie, na czym polega gruzińska gościnność, miejscowa kuchnia, poznacie smak chaczapuri imeruli, domowego wina i czaczy oraz innych przysmaków. Nie zabraknie pięknych toastów Tamady.

Nocleg w Kutaisi

Dzień 3
Gruzińska Droga Wojenna

Po śniadaniu wyjazd z Kutaisi w stronę Wysokiego Kaukazu. Najpierw jednak, po drodze, zwiedzimy skalne miasto – Uplisciche, które pochodzi w okresu przed naszą erą. Znajduje się pod miastem Gori, w którym urodził się Józef Stalin. Zobaczymy jego muzeum oraz rodzinny dom, ale nie będziemy poświęcać temu miejscu więcej czasu.

Czeka nas bowiem tego dnia podróż w Wysoki Kaukaz. Po południu wjedziemy na zjawiskową Gruzińską Drogę Wojenną. Przez kurort narciarski Gudauri i Przełęcz Krzyżową (piękne krajobrazy) dojedziemy do Stepantsmindy, górskiego miasteczka położonego u stóp pięciotysięcznika Kazbek.

Nocleg w Stepancminda

Dzień 4
Stepancminda, Truso, Dżuta

Jednym z pocztówkowym krajobrazów Gruzji jest kościółek Cminda Sameba w Gergeti, położony na wysokości 2200 metrów na poziomem morza. Zobaczymy kościółek, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę oraz mityczną górę, pięciotysięcznik Kazbek, z którą związanych jest kilka ciekawych legend.

Po obejrzeniu kościółka Cminda Sameba, uda się wynajętymi autami 4x4 do Ddoliny Truso (terenówki są w cenie wyjazdu). To przepięknie położone miejsce niedaleko miasteczka. Zwiedzimy opustoszałe wsie, spróbujemy wody gazowanej z niewielkiego jeziorka. Po pobycie w pięknej dolinie Truso zobaczymy również Jutę - wspaniałą dolinę w sąsiedniej Chewsuretii. Tutaj czeka nas trekking do jeziorka położonego na ponad 2,5 tys. mnpn. Czeka na wspaniały widok na gruizińskie Dolomity - Masyw Czaukvi. Będzie również okazja porozmawiać o Chewsurach, ich wierzeniach i zwyczajach.

Głosy są podzielone, co jest piękniejsze: Truso czy Juta? Samo ocenicie :-)

Nocleg w Stepantsminda

Dzień 5
W stronę wina, czyli Kachetia na horyzoncie

Po śniadaniu wyjazd z Wysokiego Kaukazu.

Kierujemy się w stronę wschodniej Gruzji i regionu Kachetia, pełnego wina, twierdz, zabytków sakralnych.

Najpierw jednak zatrzymamy się przy twierdzy Ananuri przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Tuż obok znajduje się sztuczny zbiornik Żinwali. Nieco dalej czeka na nas pierwsza stolica Gruzji – Mccheta. To ważny punkt na religijnej mapie kraju oraz miejsce pochówku gruzińskich władców.
Zobaczymy m.in. pięknie położony na wzgórzu monastyr Dżwari oraz katedrę Sweti Cchoweli.

Po południu przyjazd do Signaghi, miasteczka wzniesionego na szczycie, dawnej twierdzy, a obecnie "miasta miłości". Tutaj, niczym w Las Vegas, można wziąć ślub 24 godziny na dobę. Czy są chętni? :-) Miasteczko jest także zagłębiem winiarskim, podobnie jak cały region Kachetii. Tutaj, oprócz wyśmienitych win, znajduje się także muzeum malarza Niko Pirosmaniszwilego, gruzińskiego prymitywisty.

Wieczór upłynie nam pod znakiem wina, toastów i długich rozmów. Weźmiemy udział w kolejnej tradycyjnej Suprze. Poznamy Tamadę, jego toasty, dowiemy się, co podczas uczty oznacza zwrot „Alaverdi” oraz czym jest "Bolomde" oraz „Wachtanguri” :-) A to wszystko przy dźwiękach pięknej, wzruszającej gruzińskiej muzyki.

Nocleg w Signaghi

Dzień 6
Zwiedzanie Kachetii

Wycieczka z przewodnikiem po Kachetii, spichlerzu Gruzji i centrum gruzińskiego winiarstwa. Zobaczymy ważne obiekty sakralne tego regionu oraz winnicę. Poznamy różnego rodzaju wina, czaczę oraz wino z domieszką brandy. Być może, jeśli starczy czasu, odwiedzimy fabrykę wina. Tego dnia dowiemy się, dlaczego Gruzja winem stoi. Tym bardziej, że październik to okres winobrania w Gruzji.

Inną opcją, dla osób szukających pięknych krajobrazów, zamiast zwiedzania zabytków sakralnych Kachetii, jest całodzienna wycieczka samochodami 4x4 do parku Waszlowani bez polskojęzycznego przewodnika. To propozycja dla tych, którzy lubią bezdroża, piękne półpustynne krajobrazy, góry piaszczyste, wulkany błotne. Może w trakcie wizyty w parku uda się zobaczyć rzadkie gatunki zwierząt. W trakcie tej wycieczki odbędzie się również piknik nad rzeką Alazani, tuż przy granicy z Azerbejdżanem.

Waszlowani naprawdę cieszy oczy - kto z nami był, ten wie :-) 

Wycieczka do Waszlowani jest dodatkowo płatna - ok. 250 zł za osobę (w cenie są terenówki z kierowcami, bilety wstępu do parku, piknik z winem nad graniczną rzeką Alazani).

Nocleg w Signaghi.

Dzień 7
Tbilisi

Po śniadaniu wyjazd z Signaghi, przejazd do Tbilisi i zwiedzanie miasta: główna aleja Rustaveli, multietniczne Stare Miasto, twierdza Narikala, zabytki sakralne Tbilisi. Poznamy skomplikowaną gruzińską historię oraz politykę. Wieczorem chętni mogą odwiedzić łaźnie z możliwością kąpieli i tradycyjnego masażu. Tego dnia będzie również okazja zobaczyć wyjątkowe gruzińskie tańce w jednej z restauracji w centrum miasta.
Nocleg w Tbilisi

Dzień 8

Wylot do Polski

Wyjazd z Tbilisi do Kutaisi na lotnisku. Jeśli starczy czasu, zahaczymy o miasteczko Cziatura znane ze swoich podniebnych kolejek oraz o Kacchci, gdzie na skalnej maczudze znajduje się niewielki monastyr.

Wylot do Polski (godzina wylotu uzależniona od linii Wizz Air i miasta, do którego wracacie). 

 

Cena zawiera:
- wszystkie noclegi i śniadania
- tradycyjna Supra z Tamadą (zamiast jednej kolacji)
- wszystkie przejazdy busem i transfery
- polskojęzycznego przewodnika
- bilety wstępu do Uplisciche, Jaskini Prometeusza, kanionu Okatse i kanionu Martwili

- terenówki po Wysokim Kaukazie (kościółek Gergeti Tsminda Sameba, dolina Truso i Juta)

Cena nie zawiera:
- pozostałych obiadokolacji (koszt jednej to ok. 30 złotych na osobę): jemy w sprawdzonych miejscach, lokalne potrawy i domowe wino oraz czacza
- dla chętnych wyjazdu na półpustynię Waszlowani (ok. 260 zł od osoby w zależności od liczby chętnych, w cenie są bilety wstępu do tamtejszego parku, piknik nad rzeką z winem, terenówki z kierowcami znającymi ścieżki półpustyni)
- biletów lotniczych

- własnych wydatków na przykład na pamiątki

- ewentualnych biletów wstępu w miejsca nieujęte w programie wyjazdu

- obowiązkowego ubezpieczenia na terenie Gruzji (EKUZ nie działa w Gruzji)

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy w Gruzji. W razie zmiany godzin przylotów do Kutaisi i odlotów do Polski istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, ale oczywiście cały program zostanie zrealizowany. Jeśli starczy czasu będziemy również w miejscach dodatkowych, nieujętych w programie. 

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

  • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem dostępnym na naszej stronie

Kontakt z przewodnikiem i zapisy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Lokalizacja

Georgia

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.