Gruzja od spodu. Off road od morza do Waszlowani

Kategoria: Wyprawy 4x4
Liczba odwiedzin: 1187

Charakter wyjazdu: to będzie bardzo nietypowa wyprawa. Poznamy Gruzję od spodu. Od przedsionka i od zaplecza. Od wschodów i zachodów słońca. Będzie wybitnie poza utartymi szlakami, by poznać Sakartvelo jeszcze lepiej, głębiej i mocniej. Zaczniemy wyprawę w zachodniej Gruzji, by przez nadmorskie Batumi, zieloną Adżarię, jej góry, wodospady i winnice, przez stepy, płaskowyże i zabytki południa dotrzeć aż nad graniczną rzekę z Azerbejdżanem. Do Waszlowani, gdzie przestrzeń i widoki podziałają na nasze zmysły i wyobraźnię.

Całą naszą wyprawę pokonujemy w autach 4x4, dlatego będzie okazja poprowadzić samochód przez gruzińskie góry, stepy, półpustynie, bezdroża i "pojezierza". Będzie przepięknie i inaczej. Czekają nas wspaniałe krajobrazy, mało znane zakątki Gruzji, choćby płaskowyż dżawachecki oraz jedna noc w hotelu wielogwiazdkowym — zabierzemy Was na półpustynię, do bungalowów nad pięknie położoną rzeką.

Nasza trasa off-roadowa będzie wiodła od Kutaisi, przez Batumi, Mały Kaukaz i góry Adżarii, region Samcche-Dżawachetia, płaskowyż dżawachecki z pięknym jeziorem Paravani, poradziecki poligon i półpustynię w okolicach Udabno, przez rezerwat Waszlowani, a na koniec czeka nas zasłużona Supra w Kachetii.

Gaumarjos!


Termin: 29 kwietnia - 6 maja 2023


Cena: 230 euro plus 1250 lari (GEL) od osoby


PROGRAM

DZIEŃ 1: Przylot do Kutaisi, starożytnego Królestwa Ai. Zakupy, w tym na bazarze, kolacja.

Nocleg w Kutaisi

DZIEŃ 2: Po śniadaniu jedziemy odebrać w Kutaisi nasze terenówki, którymi będziemy poruszać się przez kolejne dni. Jedziemy po 4-5 osób w samochodzie. W każdym aucie potrzebny jeden kierowca dobrze czujący się na kółkiem, również w górach i na drogach nieasfaltowych.

Naszym pierwszym przystankiem będzie wieś Szukhuti, gdzie w wielkanocną niedzielę odbywa się wielkie święto lelo burti. Są zapasy, przeciąganie liny, siłowanie się na rękę, rękodzielnicy, śpiewacy i tancerze. Opowiemy o tym święcie, zawitamy na miejscowy cmentarz, następnie czeka nas podróż do Batumi. Po drodze, jeśli starczy czasu, odwiedzimy w regionie Guria fabrykę herbaty, z której od lat słynie Gruzja. Z kolei w Batumi czeka nas piękny ogród botaniczny, wizyta na nietypowym targu rybnym, zwiedzanie zabytkowej "starówki" oraz spotkanie z kaukaskimi kochankami Ali i Nino.

Batumi to miasto kontrastów, o czym zresztą sami się przekonacie :-)

Nocleg w Batumi

DZIEŃ 3: Po śniadaniu jedziemy zwiedzać Adżarię, z jej górami, winnicami, wodospadami oraz meczetami. Region, którego stolicą jest Batumi, przed wiekami został podbity przez Turcję, w efekcie "didi turkoba" doszło do jego islamizacji. Do dziś część mieszkańców Adżarii nadal wyznaje islam. Będzie okazja poznać nietypową adżarską kulturę, spróbować lokalnych potraw.

Góry Adżarii są niższe niż Wysoki Kaukaz i nieco mniej znane, ale również piękne. Tego dnia czeka nas przejazd przez przełęcz Goderdzi na ok. 2100 m.n.p.m. Zapewne na początku maja będzie jeszcze zasypana śniegiem, a my będziemy poruszać się w śnieżnych tunelach. W każdym razie czeka nas wizyta na przełęczy, która notuje największe opady śniegu w całej Gruzji. To zasługa miejscowego mikroklimatu. Za przełęczą Goderdzi czeka nas bardziej suchy region - Samcche Dżawachetia. Przejedziemy przez wsie zagubione w czasoprzestrzeni, skosztujemy lokalnych potraw. Późnym popołudniem, jeśli starczy czasu, zawitamy do skalnego miasta Wardzia lub do naturalnych term u pani Zoi. Okolice Wardzii to nie tylko zabytki, ale także źródła termalne. Będzie okazja wygrzać się po trudach jazdy :-)

Tego dnia metą jest właśnie wieś Wardzia ze swoim słynnym, skalnym miastem. Śpimy w hotelu - agroturystyce, gdzie czeka na nas pyszna kolacja, wino i widoki warte niejednego zachodu słońca.

Nocleg w Wardzii

DZIEŃ 4: Po śniadaniu ciąg dalszy off-roadu: jeśli poprzedniego dnia nie zdążymy obejrzeć Wardzii, skalnego miasto, zrobimy to tuż po śniadaniu. Następnie wyjazd w nie-znane, czyli w rejony omijane przez turystów. Jedziemy przez płaskowyż dżawachecki. Sami Gruzini mówią, że to miejsce tak bardzo inne od pozostałej części kraju. Wyglądem przypomina niektórym północną Rumunię, sporo tu jezior, łąk, koni i owiec. Przejedziemy przez tereny zamieszkane przez Ormian, u których zjemy miejscowy potrawy. Będzie okazja zrobić mnóstwo nieoczywistych zdjęć i zobaczyć, jak wygląda inna, zdecydowanie mniej znana twarz Gruzji. Zobaczymy jeziora Paravani i Calka, a celem i metą na ten dzień jest poligon poradziecki w okolicach Rustavi i półpustynia pod Udabno. Krajobraz będzie się zmieniał prawie jak w kalejdoskopie aż dotrzemy do Oasis Club Udabno prowadzonego przez Polaków. Tutaj czeka nas nocleg z widokiem na step oraz wieczorne Polaków rozmowy przy kubdari i winie :-) W Udabno istnieje możliwość jazdy konnej po stepie.

Nocleg w Udabno

DZIEŃ 5: Po śniadaniu w Udabno wyruszamy w dalszą drogę. Odwiedzimy okolice Udabno, w tym pięknie położony kompleks klasztorów wykutych w skale - Dawid Garedża. Następnie stepem, mało znanymi drogami, przez jaskinie pierwszych chrześcijan, a może i wyschniętymi korytami rzek okresowych zmierzamy w stronę Kachetii, w stronę ogrodu Gruzji, zagłębia gruzińskiego winiarstwa.
Wieczorem tradycyjna Supra - z winem, czaczą i śpiewem.

Nocleg w Kachetii

DZIEŃ 6: Po śniadaniu w Kachetii zmierzamy w stronę pięknego rezerwatu Waszlowani przy granicy z Azerbejdżanem. Z lokalnym przewodnikiem pokonujemy kolejne kilometry, podziwiamy krajobrazy, których nie zapomnicie. Pod wieczór docieramy do posterunku gruzińskich Rangersów. W pięknych okolicznościach przyrody z widokiem na bezkresy, nad graniczną rzekę Alazani, meldujemy się w bungalowach. Czeka nas piknik z winem i innymi przysmakami. Śpimy w hotelu wielogwiazdkowym, z rozgwieżdżonym niebem nad nami.

Nocleg w Waszlowani

DZIEŃ 7
Kontynuujemy off-road po Waszlowani - czas na kolejną dawkę pięknych widoków i opowieści. Po popołudniu meldujemy się w Signaghi, czyli w mieście miłości lub zmierzamy do Tbilisi na nocleg.

Nocleg w Kachetii lub w Tbilisi

DZIEŃ 8
Przejazd do Kutaisi, gdzie oddajemy nasze terenówki. Wylot do Polski.

Cena zawiera:

wszystkie noclegi i śniadania (śpimy w pensjonatach i hotelach, jedna noc w bungalowach w domkach trzyosobowych)
kolację na półpustyni Waszlowani, którą przygotujemy z lokalnych produktów kupionych na bazarze
terenówki 4x4 z ich ubezpieczeniem oraz paliwo na cały wyjazd
opieka polskojęzycznego przewodnika
dwie tradycyjne kolacje/Supry
bilety wstępy do miejsc ujętych w programie wyjazdu


Cena nie zawiera:


biletów lotniczych
pozostałych 4 obiadokolacji (koszt jednej to ok. 20-30 zł na osobę)
obowiązkowego ubezpieczenia medycznego
własnych wydatków na przekąski, pamiątki, etc.

UWAGA: Bilety lotnicze każdy uczestnik kupuje we własnym zakresie. Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu wyjazdu z Gruzji.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

  • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu, zapoznanie się z Regulaminem
  • Uzgodnienie z nami zakupu biletu lotniczego do Gruzji na podany termin
  • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 18 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.