Długo można by wymieniać różne atrakcje Gruzji, a i tak okazałoby się, że jeszcze jakieś miejsca pozostały nieodkryte. Gruzja wciąż zaskakuje, pokazuje nowe miejsca i atrakcje. Bez wątpienia każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Od wspaniałych zabytków, smacznej kuchni, bogatej kultury i majestatycznych, gorących źródeł, tajemniczych gór i dolin, z których nie chce się wyjeżdżać. Po tradycyjne supry, wino oraz ludzi, z którymi czas płynie nieco inaczej. Znamy Gruzję, jeździmy do niej od kilkunastu lat, mieszkamy w tym kraju. Zapraszamy do kontaktu. Organizujemy m.in. kameralne wyjazdy grupowe, dysponujemy miejscami noclegowymi w Gruzji, możemy też przygotować ofertę „szytą na miarę”, czyli wyjazdy indywidualne.

Główne atrakcje Gruzji

Tbilisi

Stare Miasto w tym łaźnie z możliwością tradycyjnego masażu, liczne obiekty sakralne, aleja Rustaveli z budynkiem parlamentu. Stolica Gruzji od V wieku naszej ery. Centrum polityczne i biznesowe kraju. Położone na wzgórzach oraz w dolinie wzdłuż rzeki Mtkvari.

Gruzińska Droga Wojenna – zaczyna się na północ od Tbilisi i prowadzi do majestatycznego miasteczka Stepantsminda (dawniej Kazbegi), u stóp popularnej wśród alpinistów góry Kazbek. Po drodze wspaniałe widoki Kaukazu, zbiornik Żinvali i twierdza Ananuri. Na końcu Gruzińskiej Drogi Wojennej znajduje się Wąwóz Darialski (Porta Caucasica - Wrota Kaukazu) i granica z Rosją.

Gudauri – kurort narciarski przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. 60 km przygotowanych tras z nowoczesnymi wyciągami, nieograniczone możliwości freeridu, heliskiing, wyciągi wjeżdżają aż na 3200 m.n.p.m. Sporty zimowe można uprawiać również w kilku innych regionach Gruzji (m.in. Svanetia, Adżaria, Bakuriani).

Mcchetta – zwana gruzińską Częstochową. Znajduje się pod Tbilisi, była pierwszą stolicą Gruzji, miejsce koronacji i pochówków królów. Z monastyru Dżwari rozciąga się piękny widok na Mcchettę i skrzyżowanie rzek Mtkvari i Aragvi.

Kachetia – region wina i zabytków (zwłaszcza obiekty sakralne), położony we wschodniej, bardziej suchej części kraju. W regionie znajduje się jedna z enklaw islamu na terenie Gruzji – Wąwóz Pankiski zamieszkiwany przez Kistów. Prowadzą oni gospodarstwa agroturystyczne, które powstały przy wsparciu z programu "Polska Pomoc".

Tuszetia i Chewsuretia – regiony górskie w północno-wschodniej Gruzji. Z nieco mniej rozwiniętą infrastrukturą, ale przez to wciąż posiadające bardziej dziewicze miejsca. W Tuszetii zobaczymy dawne wieże, poznamy pasterskie obyczaje. Z kolei o Chewsurach mówi się, że są potomkami krzyżowców. Podobno jedna ze średniowiecznych wypraw krzyżowych zabłąkała się w górach Kaukazu i postanowiła osiąść na tych ziemiach.

Park Vashlovani – półpustynia z ciekawymi formami skalnymi, górami piaskowymi, wulkanami błotnymi. Złośliwi twierdzą, że spotkać można tam tylko Polaków i węże, ale w rzeczywistości to piękne krajobrazy, ciekawa historia (w pobliżu znajduje się dawny poligon radziecki), miejsca rzadziej odwiedzane przez turystów. Znajduje się w południowo-zachodnim zakątku kraju, przy granicy z Azerbejdżanem. Przy wjeździe do parku należy kupić bilety wstępy oraz zgłosić swoją obecność na posterunku pograniczników. Od tych formalności należy rozpocząć wyprawę do parku.

Dmanisi – miejsca znalezienia szczątków praczłowieka, czyli „homo georgicusa”.

Vardzia i Upliscikhe – skalne miasta, świadkowie dawnych czasów. Vardzia pamięta czasy świetności Gruzji i tzw. „Złoty Wiek”. Z kolei Upliscikhe powstało jeszcze przed naszą erą i było jedną z pierwszych, większych osad ludzkich na terenach Kaukazu Południowego.

Gori – rodzinne miasto Stalina i jego muzeum oraz wagon, którym podróżował dyktator.

Kutaisi i region Imeretii – wspaniałe zabytki (Akademia Gelati, klasztor Motsameta, katedra Bagrati), w okolicy są ciekawe jaskinie oraz wąwozy z basenami skalnymi. Warto również zobaczyć górnicze miasteczko Cziatura z kolejkami linowymi pamiętającymi lata 50. XX wieku.

Swanetia – region górski w północno-zachodniej Gruzji. Swańskie wieże są wpisane na listę UNESCO, region posiada też najwyższy szczyt w Gruzji (Szczchara – 5 193 m.n.p.m.). Swanowie posiadają ciekawą kulturę, posiadają własny dialekt. Przez wieki Swanetia, głównie z powodu położenia i braku dróg, była odcięta od pozostałych regionów. Do dziś Swanowie uchodzą za nieco zamkniętych w sobie oraz za strażników gruzińskiej tradycji i obyczajów.

Batumi i region Adżarii – Batumi zwane jest „małym Dubajem”. W ostatnich latach przechodzi boom inwestycyjny, powstają kolejne hotele i apartamentowce dla turystów chcących spędzić wakacje na ciepłym Morzem Czarnym. Miasto oferuje wiele atrakcji (zabytki, słynny Ogród Botaniczny, herbiaciane pola, o których śpiewały „Filipinki", pokazy delfinów). Ciekawy pod względem kultury i krajobrazów jest również autonomiczny region Adżarii, którego stolicą jest Batumi.

I wiele innych miejsc... :-)

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.