Baśniowy Uzbekistan

Liczba odwiedzin: 473

Uzbekistan. Niegdyś bardzo ważny ośrodek na Szlaku Jedwabnym, teraz - prawdziwy skarb Azji Środkowej. Kraj, który oferuje odwiedzającym takie perły architektury jak Samarkanda, Buchara czy Chiwa, które po dziś dzień pamiętają czasy Aleksandra Wielkiego, Czyngis-chana czy Tamerlana. Miejsce, gdzie motywy z baśni Tysiąca i jednej nocy przeplatają się z codziennym życiem miejscowych. Kraj, gdzie spragnieni dzikiej przyrody wędrowcy mogą napawać się urokami pustyni czy wysokimi górami, a chętni poznawania kultury i obyczajów, mogą dosłownie dotknąć historii własnymi rękoma. Zapraszamy na niezapomnianą przygodę poza Kaukaz!

Ta wycieczka realizowana jest na zamówienie, termin wyjazdu ustalany jest indywidualnie.

Dzień 1
Taszkent

Przylot do Taszkentu. Po przyjeździe transfer do hotelu i zakwaterowanie. Czas wolny po przelocie.

Dzień 2
Okolice Taszkentu

Po śniadaniu wyruszymy poza miasto, żeby zapoznać się z wyjątkową przyrodą okolicy. Zobaczymy góry Czimganu, Beldersaj - prawy dopływ górskiej rzeki Aksakatasaj, przejedziemy się kolejką linową (1500 m n.p.m.), a także zobaczymy piękny zbiornik wodny Czarwak. Dla chętnych można zorganizować jazdę konną czy przejażdżkę na quadach (dodatkowo płatne). Zjemy obiad w górskiej czajchanie po czym wrócimy do Taszkentu.

Dzień 3
Taszkent

Stolica Uzbekistanu, Taszkent, jest obecnie najbardziej tętniącym życiem miastem w całym kraju. Jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym, naukowym a także kulturowym. To tutaj bije serce Uzbekistanu. Po śniadaniu poznamy jego historię. Zobaczymy jego najważniejsze pomniki architektury, takie jak: Kompleks Chasty Imam, który składa się z medresy Barak-Chana, mauzoleum Abu-Bakra Kaffal Szaszy, medresy Mui Muborak, meczetu Namozgoch oraz meczetu Tilla Szejcha. To tutaj przechowywany jest Koran Osmana, który jest bardzo ważną relikwią dla Muzułmanów. Zobaczymy także Medresę Kukeldasz, orientalny bazar Czor-su oraz Medresę Abdul Kasym, gdzie po dziś dzień rzemieślnicy z różnych zakątków Uzbekistanu wystawiają swoje dzieła.
Po obiedzie udamy się na dworzec kolejowy w celu przejazdu do Samarkandy. Wyjazd z Taszkentu o 18:45. Przyajzd do Samarkandy o 20:53. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 4
Samarkanda

Samarkanda to chyba najpiękniejsza perła Azji Środkowej i jedno z najważniejszych miast Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Po śniadaniu wyruszymy na wycieczkę, żeby poznać jego tajemnice i wyjątkową architekturę. Zobaczymy nekropolię Gur-Emir (rodzinny grobowiec Tymurydów), monumentalny kompleks medres Registan, który niewątpliwie jest symbolem Samarkandy. Zobaczymy meczet Bibi-chanym, zbudowany na cześć najstarszej żony Tamerlana. Przerwa na obiad w jednej z z miejscowych restauracji. Po przerwie obiadowej kontynuacja zwiedzania, podczas którego zobaczymy największy orientalny bazar w Samarkandzie - Bazar Siab oraz kompleks Szachi-Zinda.

Dzień 5
Samarkanda

Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Samarkandy - ciąg dalszy. Tego dnia zobaczymy Mauzoleum Chodży Danijara - miejsce pochówku proroka Daniela, z którym wiąże się ciekawa i wciąż jeszcze nierozwikłana historia. Odwiedzimy Obserwatorium Uługbeka, w którym dokonano ważne odkrycia astronomiczne. Zobaczymy wyjątkowy proces wytwarzania papieru zgodnie z prastarą techniką samarkandzką w manufakturze „Meros”. Poznamy tajniki wytwarzania oleju roślinnego oraz wyrobów ceramicznych, a także będziemy mogli zobaczyć proces tworzenia dywanów według dawnej technologii.

Dzień 6
Samarkanda - Obóz jurtowy (220 km).

Po śniadaniu wyruszymy w stronę pustyni Kyzyłkum, gdzie zatrzymamy się w prawdziwie koczowniczych warunkach - w obozie jurtowym! Zobaczymy przepięknie położone jezioro Ajdarkul, które, niczym fatamorgana, zdobi pustynne piaski. Po przyjeździe do obozu, jeżeli pozwolą warunki pogodowe, chętni będą mogli przejechać się na grzbietach wielbłądów. Kolacja pod otwartym niebem, lśniącym milionem gwiazd.

Dzień 7
Obóz jurtowy - Nurata - Buchara (250 km)

Po śniadaniu wyruszymy do Nuraty, gdzie będziemy mogli zobaczyć wyjątkowy kompleks „Czaszma”, co oznacza „Źródło” i dowiedzieć się dlaczego miejsce to jest tak ważne na mapie religijnej Uzbekistanu. Zobaczymy także ruiny twierdzy Nur, która została zbudowana na polecenie Aleksandra Macedońskiego. Przejazd do Buchary. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny.

Dzień 8
Buchara

Śniadanie w hotelu. Buchara - miasto, które liczy ponad 2500 lat, jest prawdziwym muzeum pod otwartym niebem. Tego dnia będziemy mogli zobaczyć mauzoleum dynastii Samanidów, meczet Bolo-Chauz, mauzoleum Czaszma Ajub.
Po przerwie obiadowej zobaczymy cytadelę Ark (rezydencję władców Buchary), kompleks Poj Kalon, medresę Abdullazischana, wyjątkowe kopuły targowe Toki Saraffon, gdzie można będzie nabyć prezenty i pamiątki u miejscowych rzemieślników, meczet Magoki Attori, a także inne pomniki architektury. Po wycieczce czas wolny.

Dzień 9
Buchara - Taszkent
Śniadanie w hotelu. Dziś w programie mamy przejazd do kompleksu Bacha-ad Din Nakszbandi - siedziby założyciela sufijskiego orderu „Nakszbandia”. Zwiedzanie warsztatu garncarskiego mistrzów Narzułłajewych, gdzie poznamy tajniki wyrobu ceramiki gidżuwańskiej. Przerwa na obiad.
O 14:30 transfer na dworzec w celu przejazdu do Taszkentu. Wyjazd o 15:50 pociągiem „Afrosiab”. Przyjazd do stolicy o 19:30. Transfer do hotelu. Czas wolny na samodzielny spacer po Taszkencie.

Dzień 10
Taszkent - lotnisko

To już ostatni dzień naszego pobytu w Uzbekistanie. Ten dzień przeznaczymy na przygotowanie się do wylotu. Śniadanie. Wymeldowanie się z hotelu przed godz. 12:00. Transfer na lotnisko na 3 godziny przed wylotem.

Cena ustalana jest indywidualnie w zależności od wielkości grupy i terminu wyjazdu.

Cena wyjazdu zawiera:
- Wszystkie noclegi w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem
- Przejazdy oraz transfery
- Bilety na pociągi
- Pełne wyżywienie w obozie jurtowym
- Przejażdżka na wielbłądach

Cena wyjazdu nie zawiera:
- Biletów lotniczych
- Wydatków osobistych
- Posiłków nieuwzględnionych w cenie (lunche, obiady, kolacje)
- Ubezpieczenia na terenie Uzbekistanu
- Opłat za rejestrowanie (nagrywanie/fotografowanie) w miejscach niedozwolonych
- Wstępu do płatnych atrakcji wymienionych w programie

Lokalizacja

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.