Podczas 8-dniowego pobytu w Armenii będziemy w miejscach znanych i totalnie poza szlakiem. Od Erywania, z jego fabryką koniaku i pięknymi zabytkami, przez kościoły ukryte w skałach, pod Araratem, gdzie zakotwiczył Noe ze swoją Arką, po skalne miasta i miejsca zapomniane przez ludzi. Skosztujemy koniaków, odwiedzimy bazary, nauczymy się wypiekać tradycyjny chleb lawasz i produkować tutowkę, czyli wódkę z morwy. Usiądziemy przy stołach zastawionych ormiańskimi smakołykami, a że kuchnia Ormian jest przepyszna, dowiecie się już pierwszego dnia.
Armenia jest inna, zaskakująca, monumentalna, ale także swojska. Dajcie się zaskoczyć i wybierzcie się z nami w podróż do tego muzeum pod gołym niebem, pełnego zabytków, oszałamiających widoków, tęsknoty za przeszłością i nadziei na lepsze jutro.
Cena: 770 euro za osobę
Termin: 22-30 września 2025 r.
PROGRAM
Dzień 1
Wylot z Warszawy do Erywania w godzinach wieczornych.
Dzień 2
ERYWAŃ – WZGÓRZE JASKÓŁCZE – KASKADY – WYTWÓRNIA KONIAKU - FABRYKA DYWANÓW
Wcześnie rano przylot do Erywania, stolicy i największego miasta Armenii, założonego w 782 r. p.n.e., czyli starszego od Rzymu o 29 lat. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek. Późne śniadanie.
Następnie rozpoczynamy zwiedzanie stolicy.
Przejazd na Wzgórze Tsitsernakaberd ( „Jaskółcze wzgórze”), miejsce upamiętniające ludobójstwo Ormian ze strony Turków w 1915r. Zwiedzimy memoriał poświęcony tym wydarzeniom oraz muzeum.
Następnie również Plac Republiki, gmach opery i baletu, aleja Baghramyan gdzie znajdują się budynek Parlamentu, Akademia Nauk, Rezydencja Prezydenta, Uniwersytet.
Tego dnia poznamy również sekrety produkcji koniaku w jednej z dwóch głównych fabryk tego trunku - na miejscu degustacja.
Jeśli starczy czasu odwiedzimy również fabrykę ormiańskich dywanów, które są tkane ręcznie.
Pod wieczór spacer w stronę Kaskady (Centrum Sztuki Cafesjana) - wiodące na wzgórze schody ozdobione są wieloma nowoczesnymi rzeźbami, rozciąga się z nich piękny widok na miasto.
Obiadokolacja w tradycyjnej restauracji.
Nocleg w Erywaniu
DZIEŃ 3
MONASTYR CHOR VIRAP - ARENI - MONASTYR NORAWANK – KARAHUNDŻ - GORIS
Tego dnia czeka nas podróż do południowej Armenii, dlatego - przed wyjazdem - zaopatrzymy się w ormiańskie smakołyki na miejscowym targowisku GUM. Można na nim kupić i skosztować świeżych owoców, alkoholu, można zaopatrzyć się w przyprawy itp.
Wyjazd z Erywania w stronę prowincji Sjunik.
Po drodze zwiedzanie Monastyru Chor Virap, jednej z największych atrakcji turystycznych Armenii. Przez 13 lat był tu więziony św. Grzegorz Oświeciciel, misjonarz, który chrystianizował Armenię. Z klasztoru roztacza się niezapomniany widok na ośnieżone stoki biblijnej góry Ararat (5165 m n.p.m.). To święta góra Ormian, która leży na terenie Turcji.
Przejazd do regionu Vayots Dzor słynącego z wyrobu wina i pięknych krajobrazów.
Zatrzymamy się w miejscowości Areni, która znana jest w całym kraju z doskonałego wina. Zwiedzanie oraz degustacja. Na szczególną uwagę zasługuje białe wino produkowane ze specjalnego szczepu winogron o nazwie Golden Seed. W lokalnej winiarni istnieje możliwość zwiedzenia piwnic, gdzie przechowuje się wino w ogromnych, dębowych beczkach. Dla chętnych propozyjca degustacji słynnej miejscowej wódki. Są to wielosmakowe trunki o wysokiej zawartości alkoholu, np. wódka z morwy ma od 54 do 86 %.
Jeśli starczy czasu skierujemy się do Jaskini Ptasiej - jednej z setek rozsianych w tej okolicy. Nikt nie przypuszczał, jaką tajemnicę skrywa i jakie rewelacje leżą tu pod niewielką warstwą gruntu... Odkryto prymitywną prasę do wyciskania soku poprzez deptanie owoców, kadzie fermentacyjne, do których ściekał moszcz, amfory, dzbany i kubki z zaschniętymi resztkami wina, a także pestki i skórki winogron, doskonale zachowane pod warstwą zwierzęcych odchodów. W ten sposób odkryto, jak twierdzą Ormianie, najstarszą winiarnię na świecie.
Później zwiedzanie pięknie położonego Monastyru Norawank z XIII w., zbudowanego na skalnej półce w głębokim kanionie rzeki Amaghu. Przejazd w kierunku Goris, to jedno z dwóch najbardziej na wschód wysuniętych miast Armenii, którego nazwa według jednej z wersji tłumaczona jest jako „Skaliste miejsce”.
Zakwaterowanie oraz nocleg w Goris
Dzień 4
KHENDZORESK - TATEW - LAWASZ
Po śniadaniu zwiedzimy wyjątkowe miejsce Zorac Karer (kamienie mocy), znane także jako ormiański Stonehenge. To określenie kamiennych kręgów, które pamiętają czasy pogańskie, kiedy czcią otaczano bóstwa sakralne.
Następnie przejazd i zwiedzanie największego w Armenii monastyru, ważnego miejsca pielgrzymek - klasztoru Tatev, który otacza przepiękny kanion Vorotan. Na początku XI w. w Tatewie żyło ok.tysiąca mnichów i wiele osób świeckich. W XIV założono uniwersytet, Tatew stał się jednym z wiodących centrów ormiańskiej kultury i nauki. Niezapomnianę atrakcją jest przejazd kolejką linową, której trasa ma ponad 5,7 km i jest najdłuższa na świecie! Przejazd zajmuje 12 minut.
Następnie skalne miasto Khendzoresk, zwane ormiańską Kapadocją. Było zamieszkane jeszcze do lat 60. XX wieku, dziś jest wielką atrakcją turystyczną. Równie znany jest pobliski wiszący most, umieszczony nad wąwozem, o długości ponad 160 metrów. Wejście na niego to propozycja dla odważnych.
Wieczorem zawitamy za to do tradycyjnej ormiańskiej piekarni - nauczymy się wypieku tradycyjnego chleba, czyli lawaszu. Oczywiście skosztujemy również ormiańskiego koniaku.
Nocleg w Goris
Dzień 5
OLD KHOT - WARSZTATY TUTOWKI
Po śniadaniu w Goris przejazd terenówkami do opuszczonego miasta Old Khot, zwanego ormiańskimi Machu Picchu z widokiem na przepiękne okoliczne góry w regionie Zangezur. To jedno z tych miejsc, które znajduje się absolutnie poza szlakiem :-)
Następnie przejazd na warsztaty produkcji tutowki - ormiańskiej wódki z morwy. Tego dnia czeka nas również ormiańska biesiada z pieczeniem szaszłyków.
Nocleg w Goris
Dzień 6
SELIM CARAWANSERAI – NORATUS – SEVAN – DILIDŻAN
Śniadanie, wymeldowanie i wyjazd z Goris. Pierwszym punktem programu tego dnia będzie piękny wodospad Shaki. Następnie przejazd w kierunku przełęczy Selim, przerwa na zdjęcia przy ,”domie pielgrzyma” - Selim Caravanserai z 1332 r. Tutaj dawniej znajdowano schronienie i ochronę podczas podróży, to jedyne miejsce, gdzie w tamtych czasach w jednym miejscu znajdowali się ludzie różnych wyznań religijnych. Przejazd do Noratus - cmentarz Noratus khachkar, miejsce historyczne i tajemnicze, które dla niektórych osób może wydawać się nieco przerażające.
Kolejnym punktem programu będzie pobyt nad niezwykle malowniczym Jeziorem Sevan, położonym na wysokości ok. 1916 m n.p.m., jednym z największych jezior Kaukazu.
Następnie zwiedzanie klasztoru Sevanavank z VIII - IX w., zwany jest "Czarnym Klasztorem". Według przekazów był miejscem banicji grzesznych duchownych, do którego kobiety nie miały wstępu. Tutaj zobaczymy jeden z unikalnych chaczkarów w Armenii.
Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych krótka wycieczka łodziami po jeziorze Sewan – (dodatkowo płatna ), plażowanie, kąpiel w jeziorze.
Przejazd w stronę miasta Dilidżan, miejscowości uzdrowiskowej, która rozciąga się w jednym z najprzyjemniejszych zakątków kraju. Tutejsze góry porośnięte lasami stanowią miłą odmianę, samo miasteczko jest bardzo zielone, co sprawia, że porównywane jest do Szwajcarii.
Zakwaterowanie oraz nocleg w Dilidżanie
Dzień 7
DILIDŻAN – OFF ROAD - DILIDŻAN
Po śniadaniu czeka nas wyprawa w okoliczne góry na piknik. Jedziemy autami 4x4 na piękną polanę w górach. Chętni będą mogli pójść na mały trekking, a spragnieni odpoczynku będą podziwiać góry i korzystać z uroków pikniku, który zorganizujemy na naprawdę dużej wysokości.
Nocleg w Dilidżanie
Dzień 8
DILIDŻAN - GEGHARD – GARNI – ERYWAŃ
Po śniadaniu przejazd i zwiedzanie Monastyru Geghard, któremu nadano nazwę na cześć świętej włóczni, która ugodziła Chrystusa na krzyżu. Klasztor, wpisany na listę UNESCO, jest spektakularnie położony w wielkiej dolinie i częściowo wykuty w skale. Jest to miejsce święte dla Ormian i cel licznych pielgrzymek.
Kolejnym punktem programu będzie przejazd i zwiedzanie Garni - hellenistycznej świątyni słońca z III w.p.n.e. To jedyna pogańska świątynia na terenie współczesnej Armenii. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa w 301 r. świątynia używana była jako letnia rezydencja władców. Jeśli starczy czasu, wspólny spacer w głąb wąwozu, gdzie przepływa rzeka Azat. W przepięknej scenerii ukrywa się Skalna Symfonia, dookoła wznoszą się doskonale zachowane klify z bazaltowych kolumn, nazywane często „symfonią kamieni ”, kiedy powiewa silny wiatr słychać melodię podobną do brzmienia organów.
Następnie przejazd i nocleg w Erywaniu
Dzień 9
ERYWAŃ - wylot do Polski
W nocy przejazd na lotnisko i nad ranem wylot do Polski
Cena zawiera:
wszystkie noclegi
wszystkie śniadania
- dwa off roady z lekkimi trekkingami do Old Khot oraz gór Dimats z piknikami na łonie natury
transfery z lotniska i na lotnisko
wszystkie przejazdy busem
opiekę polskojęzycznego przewodnika przez cały pobyt
bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
Cena nie zawiera:
biletów lotniczych
obiadokolacji
wydatków osobistych, np. na pamiątki i napoje
- ubezpieczenia na terenie Armenii
Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Armenii. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Armenii do momentu zakończenia imprezy w Armenii.
Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?
Warunki rezerwacji:
Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem
W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone
Liczba uczestników 8 -14 osób
Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.
Kontakt z przewodnikiem i zgłoszenia na wyjazd:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.