Armenia - zabytki, trekkingi, lokalne smaki i koniak

Liczba odwiedzin: 1846

Armenia

Chcesz poznać kraj pierwszych chrześcijan, z jego bogatą, skomplikowaną historią, wspaniałą kuchnią, winami i koniakiem? Zapraszamy do Armenii na 8-dniową wyprawę do jej najpiękniejszych miejsc. Oczywiście, jak to podczas wędrówek z Kavkaz Brothers, nie zabraknie również wędrówek poza szlakiem. Do zobaczenia w Hajastanie!

Cena: 990 złotych + 310 euro za osobę 

Termin: 1-9 czerwca 2022 r.

PROGRAM

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Erywania w godzinach wieczornych.

Dzień 2

Przylot do Erywania o 3.50

ERYWAŃ – MATENADARAN – KASKADY – WYTWÓRNIA KONIAKU

Wcześnie rano przylot do Erywania, stolicy i największego miasta Armenii, założonego w 782 r. p.n.e., czyli starszego od Rzymu o 29 lat. Transfer do hotelu (hostelu), zakwaterowanie, odpoczynek. Późne śniadanie.

Zwiedzanie rozpoczniemy około 12.00. Wizyta w Matenadaran, muzeum starożytnych rękopisów, gdzie znajduje się około 18 000 rękopisów oraz przechowywane są historyczne dokumenty, w tym pierwsza kopia Biblii w języku ormiańskim oraz przepięknie ilustrowane psalmy. Następnie spacer w stronę Kaskady (Centrum Sztuki Cafesjana) - wiodące na wzgórze schody ozdobione są wieloma nowoczesnymi rzeźbami, rozciąga się z nich piękny widok na miasto. Następnie wizyta w fabryce koniaku połączona z degustacją.

Czas wolny w centrum Erywania, obiadokolacja.

Nocleg w Erywaniu

DZIEŃ 3

MONASTYR CHOR VIRAP - ARENI ,, Ptasia jaskinia ‘’ - MONASTYR NORAWANK – KARAHUNDŻ - GORIS

Śniadanie w Erywaniu i wyjazd ze stolicy na południe Armenii. Zwiedzanie Monastyru Chor Virap, jednej z największych atrakcji turystycznych Armenii. Przez 13 lat był tu więziony św. Grzegorz Oświeciciel. Z klasztoru roztacza się niezapomniany widok na ośnieżone stoki biblijnej góry Ararat (5165 m n.p.m.). To święta góra Ormian, która leży na terenie Turcji.

Przejazd do regionu Vayots Dzor słynącego z wyrobu wina i pięknych krajobrazów.

Zatrzymamy się w miejscowości Areni, która znana jest w całym kraju z doskonałego wina. Zwiedzanie oraz degustacja. Na szczególną uwagę zasługuje białe wino produkowane ze specjalnego szczepu winogron o nazwie Golden Seed. W lokalnej winiarni istnieje możliwość zwiedzenia piwnic, gdzie przechowuje się wino w ogromnych, dębowych beczkach. Dla chętnych propozyjca degustacji słynnej miejscowej wódki. Są to wielosmakowe trunki o wysokiej zawartości alkoholu, np. wódka z morwy ma od 54 do 86 % .

Następnie kierujemy się do Jaskini Ptasiej - trzykomorowa jaskinia, jedna z setek rozsianych w tej okolicy. Nikt nie przypuszczał, jaką tajemnicę skrywa i jakie rewelacje leżą tu pod niewielką warstwą gruntu... Odkryto prymitywną prasę do wyciskania soku poprzez deptanie owoców, kadzie fermentacyjne, do których ściekał moszcz, amfory, dzbany i kubki z zaschniętymi resztkami wina, a także pestki i skórki winogron, doskonale zachowane pod warstwą zwierzęcych odchodów. W ten sposób odkryto najstarszą winiarnię na świecie. 

Później zwiedzanie pięknie położonego Monastyru Norawank z XIII w., zbudowanego na skalnej półce w głębokim kanionie rzeki Amaghu. Przejazd w kierunku Goris, to jedno z dwóch najbardziej na wschód wysuniętych miast Armenii, którego nazwa według jednej z wersji tłumaczona jest jako „Skaliste miejsce”. Po drodze do Goris propozycja postoju przy wodospadzie Shaki.

Zakwaterowanie oraz nocleg w Goris

Dzień 4

TATEV – DILIDŻAN – KHENDZORESK - LAWASZ

Po śniadaniu zwiedzimy wyjątkowe miejsce Zorac Karer (kamienie mocnych ), a także ormiański Stonehenge - to określenia bardzo ciekawego miejsca, położonego na południu Armenii.

Następnie przejazd i zwiedzanie największego w Armenii monastyru, ważnego miejsca pielgrzymek - klasztoru Tatev, który otacza przepiękny kanion Vorotan. Na początku XI w. w Tatewie żyło ok.tysiąca mnichów i wiele osób świeckich. W XIV założono uniwersytet, Tatew stał się jednym z wiodących centrów ormiańskiej kultury i nauki. Niezapomnianę atrakcją jest przejazd kolejką linową, której trasa ma ponad 5,7 km i jest najdłuższa na świecie! Przejazd zajmuje 12 minut.

Jeśli czas pozwoli, udamy się na krótki trekking do Mec Anapat i Diabelskiego Mostu, przy którym można skorzystać z gorących źródeł.

Następnie skalne miasto Khendzoresk, zwane ormiańską Kapadocją. Było zamieszkane jeszcze do lat 60. XX wieku, dziś jest wielką atrakcją turystyczną. Równie znany jest pobliski wiszący most, umieszczony nad wąwozem, o długości ponad 160 metrów. Wejście na niego to propozycja dla odważnych.

Wieczorem zawitamy za to do tradycyjnej ormiańskiej piekarni - nauczymy się wypieku tradycyjnego chleba, czyli lawaszu. 

Nocleg w Goris

 

Dzień 5

SELIM CARAWANSERAI – NORATUS – SEVAN – DILIDŻAN

Śniadanie, wymeldowanie i wyjazd z Goris. Pierwszym punktem prgramu będzie przejazd w kierunku przełęczy Selim, przerwa na zdjęcia przy ,”domie pielgrzyma” - Selim Caravanserai z 1332 r. Tutaj dawniej znajdowano schronienie i ochronę podczas podróży, to jedyne miejsce, gdzie w tamtych czasach w jednym miejscu znajdowali się ludzie różnych wyznań religijnych. Przejazd do Noratus - cmentarz Noratus khachkar, miejsce historyczne i tajemnicze, które dla niektórych osób może wydawać się nieco przerażające.

Kolejnym punktem programu będzie pobyt nad niezwykle malowniczym Jeziorem Sevan, położonym na wysokości ok. 1916 m n.p.m., jednym z największych jezior Kaukazu.

Następnie zwiedzanie klasztoru Sevanavank z VIII - IX w., zwany jest "Czarnym Klasztorem". Według przekazów był miejscem banicji grzesznych duchownych, do którego kobiety nie miały wstępu. Tutaj zobaczymy jeden z unikalnych chaczkarów w Armenii, tzw. Amenaprkicz.

Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych krótka wycieczka łodziami po jeziorze Sewan – (dodatkowo płatna ), plażowanie, kąpiel w jeziorze.

Przejazd w stronę miasta Dilidżan, miejscowości uzdrowiskowej, która rozciąga się w jednym z najprzyjemniejszych zakątków kraju. Tutejsze góry porośnięte lasami stanowią miłą odmianę, samo miasteczko jest bardzo zielone, co sprawia, że porównywane jest do Szwajcarii. 

Zakwaterowanie oraz nocleg w Dilidżanie

Dzień 6

DILIDŻAN – HAGHARCIN – PARZ LICH - DILIDŻAN

Po śniadaniu możliwy odpoczynek w miasteczku lub wędrówkę od jeziora Parz Lich, które położone jest w samym sercu lasu i jest znane z relaksującej przyrody. Znajduje się na wysokości 1337 m.n.p.m. Spacerując po górach, mijając las, możemy cieszyć się widokami sąsiednich pasm górskich, po czym stopniowo zejdziemy lub dojedziemy do wspaniałego klasztoru Goshavank. To klasztor wybudowany w XII wieku. Służył także jako placówka oświatowa. Prowadzono tu zajęcia z języka ormiańskiego, łacińskiego, greckiego oraz muzyki.

Od jeziora do klasztoru idzie się około 7.5 km w jedną stronę. Istnieje też możliwość dojechania tam autami 4x4.

Po południu zwiedzimy stare miasto w Dilidżanie, krótki spacer po ulicy Sharabeyan pozwoli nam zobaczyć wyjątkową architekturę Dilidżanu, zobaczymy kamienne budynki z drewnianymi balkonami, tutaj znajdują się liczne warsztaty artystów oraz sklepy z pamiątkami.

Zakwaterowanie oraz nocleg w Dilidżanie.

Dzień 7

GEGHARD – GARNI – ERYWAŃ

Po śniadaniu przejazd w okolice Garni, niewielkiej wsi położonej w prowincji Kotajk. Kolejnym punktem programu będzie zwiedzanie Monastyru Geghard, któremu nadano nazwę na cześć świętej włóczni, która ugodziła Chrystusa na krzyżu. Klasztor, wpisany na listę UNESCO, jest spektakularnie położony w wielkiej dolinie i częściowo wykuty w skale. Jest to miejsce święte dla Ormian i cel licznych pielgrzymek.

Kolejnym punktem programu będzie przejazd i zwiedzanie Garni - hellenistycznej świątyni słońca z III w.p.n.e. To jedyna pogańska świątynia na terenie współczesnej Armenii. Po wprowadzeniu chrześcijaństwa w 301 r. świątynia używana była jako letnia rezydencja władców. Jeśli starczy czasu, wspólny spacer w głąb wąwozu, gdzie przepływa rzeka Azat. W przepięknej scenerii ukrywa się Skalna Symfonia, dookoła wznoszą się doskonale zachowane klify z bazaltowych kolumn, nazywane często „symfonią kamieni ”, kiedy powiewa silny wiatr słychać melodię podobną do brzmienia organów.

Następnie przejazd i nocleg w Erywaniu

DZIEŃ 8

ERYWAŃ

Po śniadaniu zobaczymy m.in. Plac Republiki, gmach opery i baletu, aleja Baghramyan gdzie znajdują się : budynek Parlamentu, Akademia Nauk, Rezydencja Prezydenta, Uniwersytet. Przejazd na Wzgórze Tsitsernakaberd ( „Jaskółcze wzgórze”), miejsce upamiętniające ludobójstwo Ormian ze strony Turków w 1915r. Zwiedzimy memoriał poświęcony tym wydarzeniom oraz muzeum.

Następnie przejazd i zwiedzanie miejscowego targowiska GUM – można kupić i skosztować świeże owoce, orzechy, alkohol, przyprawy itp. Później kolejne targowisko - ,,pchli targ”. Można tu kupić m.in. pamiątki, lokalne rzemiosło, obrazy, instrumenty muzyczne, dywany, monety itd. Na sąsiedniej ulicy znajduje się również Ambasada RP.

Później zwiedzanie Placu Republiki, przejazd w kierunku Parku Zwycięstwa – Achtanaka, gdzie znajduje się pomnik Matki Armenii oraz najlepszy punkt widokowy na miasto Erywań. Po kolacji spacer do centrum, gdzie znajdują się tańczące fontanny. 

Pożegnalna obiadokolacja połączona z występem muzyczno-tanecznym.

Nocleg w Erywaniu.

DZIEŃ 9

Około godziny 2:00 w nocy wyjazd na lotnisko, pożegnanie i wylot do Warszawy.

Cena zawiera:

 • wszystkie noclegi

 • wszystkie śniadania

 • transfery z lotniska i na lotnisko

 • wszystkie przejazdy busem

 • opiekę polskojęzycznego przewodnika przez cały pobyt

 • bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki

Cena nie zawiera:

 • biletów lotniczych

 • obiadokolacji

 • wydatków osobistych, np. na pamiątki i napoje

 • ubezpieczenia na terenie Armenii

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Armenii. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Armenii do momentu zakończenia imprezy w Armenii.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem

 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone

 • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 18 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lokalizacja

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.