Gruzińskie wino - uosobienie narodowej tradycji

Gruzja od dawna uważana jest za miejsce, które dało światu wino. Wzmianki o tym znaleźć można już w starożytnych źródłach. Jednocześnie nie znamy dokładnej daty, kiedy zaczęto produkcję wina w Gruzji. Aczkolwiek badania archeologiczne na wschodzie kraju po raz kolejny potwierdziły, że to właśnie na tych terenach człowiek zaczął uprawiać winorośl i wyprodukował z jej owoców wino. Archeolodzy oraz badania biochemiczne potwierdzają, że najstarsze pozostałości pestek, zeskrobanych z kwewri - tradycyjnego glinianego dzbana, w którym produkuje się gruzińskie wino - datowane są na VI tysiąclecie przed naszą erą! Oznacza to, że już w okresie neolitu winiarstwo w Gruzji było na wysoko rozwiniętym poziomie.

Co ciekawe, niektórzy językoznawcy uważają, że samo słowo „wino” przywędrowało do innych języków właśnie z języka gruzińskiego [ghvino], ponieważ widzą w nim związek znaczeniowy z samym procesem fermentacji, który po gruzińsku brzmi jako [ghvivili].

In qvevri veritas

Dlaczego gruzińska metoda produkcji wina jest tak wyjątkowa? Wszystko dlatego, że od wielu wieków metoda i technologia produkcji gruzińskiego wina jest względnie taka sama.

Zaraz po Rtweli - jednym z najbardziej hucznie obchodzonym świętem w Gruzji - świętem winobrania, któremu towarzyszą wszelkiego rodzaju festyny, zabawy oraz śpiewanie tradycyjnych utworów ludowych, następuje magiczny proces tworzenia gruzińskiego wina.

Winogrono wraz z gałązkami wkłada się do sacchaneli - ogromnego pojemnika, wyżłobionego z całego pnia drzewa i ugniata się stopami. Jest to najbardziej delikatna i nieinwazyjna metoda, ponieważ pestki winogron zostają w całości i do wina nie przenika ich gorycz.

Sok z moszczem wraz z wytłokami przelewa się do zakopanego w ziemię kwewri, gdzie odbywa się proces fermentacji. Samo miejsce, w którym znajdują się zakopane kwewri nazywa się w Gruzji marani i jest miejscem prawdziwie świętym. Pod wpływem dwutlenku węgla wytłoki podnoszą się do góry, tworząc charakterystyczną czapeczkę, kiedy proces fermentacji dobiega końca, a gaz wychodzi na zewnątrz, wytłoki opadają na dno. Właśnie wtedy szczelnie zamyka się naczynie i zostawia je co najmniej do wiosny. Głównie od temperatury gleby zależny jest efekt końcowy produkcji wina.

Bardzo często zdarza się, że kwewri napełnia się zaraz po urodzeniu syna, a otwiera na jego ślub. A największym zaszczytem w Gruzji uważa się fakt, że gospodarz otwiera kwewri specjalnie dla Was.

Opisana powyżej tradycyjna metoda produkcji gruzińskiego wina od 2013 roku znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wino gruzińskie - marka sama w sobie

Pytając ludzi z czym im się kojarzy Gruzja, większość odpowiada, że z winem. Nic dziwnego, ponieważ samo określenie „wino gruzińskie” jest marką samą w sobie. Wino jest istotnym elementem kultury gruzińskiej, a także ważną gałęzią gospodarki kraju.

Co zatem sprawia, że gruzińskie wino jest tak wyjątkowe? Odpowiedź jest oczywista - winogrono. Odmiany winorośli ma ogromny wpływ na jakość wina. Dlatego wina z Niemiec czy z Francji tak bardzo się od siebie różnią. Co ciekawe, ta sama odmiana winorośli, wyhodowana w różnych miejscach, będzie się znacznie od siebie różnić, ponieważ ma na to ogromny wpływ klimat oraz gleba. Tak, na przykład, Saperavi z Kachetii, a Saperavi uprawiane w jakimś innym miejscu, będzie miało znaczący wpływ na finalny produkt.

W Gruzji istnieje ponad 520 wyjątkowych, endemicznych odmian winorośli, a same odmiany dzielą się na czarne oraz białe. Większość odmian (około 75%) rośnie w Kachetii, pozostałe odmiany można znaleźć w Raczy, Imeretii a także w subtropikalnej Adżarii. Najbardziej znane na świecie odmiany to: Saperavi, Mtsvane, Kisi, Chinuri, Aleksandrouli, Mudżuretuli, Rkatsiteli, Tsolikauri i wiele, wiele innych.

Gruzińskie wino stało się prawdziwą atrakcją i przyczyniło się do rozwoju, między innymi, turystyki. Coraz częściej pojawiają się zorganizowane „winne wyjazdy”, podczas których zwiedza się główny „ogród” Gruzji - Kachetię, winnice oraz winiarnie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o produkcji wina w Gruzji albo zobaczyć na własne oczy jak odbywa się ten wyjątkowy proces, zapraszamy na nasze wycieczki:

Gruzja: góry, wino, morze oraz konie w Tuszetii

Gruzja we wrześniu: pożegnanie lata

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.