Uzbekistan - prawdziwy skarb Azji Środkowej, który oferuje odwiedzającym takie perły architektury jak Samarkanda, Buchara czy Chiwa. Miejsce, gdzie motywy z baśni Tysiąca i jednej nocy przeplatają się z codziennym życiem miejscowych. Kraj, gdzie spragnieni dzikiej przyrody wędrowcy mogą napawać się urokami pustyni czy wysokimi górami. Piękne krajobrazy, niezmiernie gościnni ludzie, wielowiekowa tradycja, aromatyczna kuchnia - z tych pięknych elementów historia stworzyła wyjątkowy orientalny dywan, jakim jest Uzbekistan.

Położenie

Uzbekistan jest położony w samym sercu Azji środkowej w międzyrzeczu Amu-Darii i Syr-Darii, a jego powierzchnia zajmuje 447,4 tysięcy metrów kwadratowych. Z czego co najmniej 20% kraju stanowią góry. Na terenie Uzbekistanu znajdują się góry Ałajskie oraz Tienszan (z najwyższym szczytem Hazrat Sulton 4634 m n.p.m.). Kraj na północy i północnym wschodzie graniczy z Kazachstanem, na wschodzie i południowym wschodzie z Kirgistanem i Tadżykistanem, na zachodzie - z Turkmenistanem, na południu, zaś, z Afganistanem. Uzbekistan podzielony jest na 12 wilajetów (regionów) i obejmuje jedną autonomiczną republikę Karakałpację.

Klimat

Klimat Uzbekistanu jest kontynentalny, gorący i bardzo suchy. Średnia temperatura zimą wynosi od -8°C do +5°C. W górach spada nawet do -20°C. Latem, natomiast, temperatura na północy kraju sięga +33°C, a na południu nawet +42°C. Okres na przełomie czerwca i sierpnia nazywany jest Czilla (czterdzieści dni), kiedy temperatura powietrza w cieniu osiąga powyżej +40°C, a w nocy nie spada poniżej +30°C.

Ludność

Populacja Uzbekistanu liczy ponad 33 miliony osób, z czego 51% zamieszkuje miasta, a 49% zamieszkuje obszary wiejskie.

Język

Językiem państwowym Republiki Uzbekistan jest język uzbecki. Ale z racji tego, że Uzbekistan jest krajem byłego Związku Radzieckiego, drugim ważnym językiem jest język rosyjski.

Religia

Zdecydowana większość ludności Uzbekistanu wyznaje islam (około 75%) Chrześcijanie i Żydzi stanowią mniejszości religijne.

Kuchnia

Kuchnia uzbecka ma wielowiekową tradycję, a proces przygotowania jej głównych dań jest prawdziwym rytuałem, w którym każdy element przyrządzania potrawy jest ściśle ustalony. Najpopularniejszym mięsem, używanym w Uzbekistanie, jest baranina. Także często używa się wołowiny oraz koniny. Zazwyczaj dania są bardzo aromatyczne i dobrze doprawione. Używa się takich przypraw jak: kumin, kminek, berberys, kolendra, koperek, bazylia czerwona (rajchon) i sezam. Często do przygotowania dania używa się oleju z nasion bawełny. Najbardziej znane uzbeckie dania to:

  • Pilaw - duszony ryż z mięsem, marchewką i dużą ilością przypraw,
  • Basma - duszone mięso z cebulą i warzywami, które przyrządzane jest w szczelnie zamkniętym naczyniu pod ciśnieniem,
  • Gumma - placki z farszem z podrobów, smażone na oleju bawełnianym,
  • Dolma - „gołąbki” z nadzieniem mięsnym, które zawija się w liście z winogron 
  • Szaszłyk,
  • Katykli - zupa na bazie zsiadłego mleka,
  • Lagman - domowy makaron z dużą ilością warzyw i aromatycznym bulionem. Często podaje się z octem,
  • Manty - pierożki z nadzieniem z mięsa, cebuli i ziemniaków (często można dostać z nadzieniem z samych ziemniaków i cebuli)
  • Mastawa - zupa ryżowa,
  • Samsa - potrawa w kształcie trójkątnego pierożka, pieczonego w piecu tandyr, do którego daje się różne nadzienia (z dyni, z ziemniaków, z mięsa itd.)

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.