Kwiecień w Gruzji z ludowym rugby Lelo Burti 2023

Liczba odwiedzin: 2635

Gruzja poza szlakiem - takim programem otwieramy w kwietniu nasz sezon wiosenno-letni :-)

Chcielibyście zobaczyć ludowe rugby w gruzińską Wielkanoc, poznać miejscowe zwyczaje i tradycje, w tym uczestniczyć w Suprze na cmentarzu w gruzińskie Zaduszki wypić toast za przodków?

Słowem – zapraszamy Was na naszą autorską wyprawę, w kwietniu! Właśnie nią otworzymy sezon wiosenno-letni.

Przygotowaliśmy program, którego „gwoździem” będzie Lelo Burti w wiosce Szukuti w zachodniej Gruzji. To ludowe rugby, które odbywa się raz w roku, w prawosławną niedzielę Wielkanocną. Będziecie oczywiście mogli wziąć udział w lelo burti i walczyć w jednej z drużyn reprezentujących Dolne oraz Górne Szukhuti. Ale na własne ryzyko – gra jest zacięta, toczy się w rowach, sadach, na ulicy. A rozpoczyna ją zawsze miejscowy duchowny, od rzucenia piłki pomiędzy dwie części wsi. Jej finał… następuje na cmentarzu, gdzie odbywa się tradycyjna Supra za zmarłych. Tak, Gruzini pamiętają o przodkach również, a może zwłaszcza, w takich chwilach.

Cena: 600 USD (1600 GEL) od osoby

Temin: 11.04-18.04.2023 (wyprzedane)

 

Dzień 1

Przylot na lotnisko w Kutaisi 11 kwietnia 2023 z dowolnego miasta (odbiór z lotniska umawiamy indywidualnie).

Pierwszego dnia poznamy Kutaisi, dawną stolicę Królestwa Kolchidy oraz okoliczne zabytki symbolizujące Złoty Wiek Gruzji – Akademię Gelati i Katedrę Bagrati. Odwiedzimy również pięknie położony klasztor Mocameta związany z tragiczną śmiercią dwóch braci.

Wieczorem weźmiemy udział w tradycyjnej Suprze, będzie okazja do skosztowania gruzińskiego wina oraz pysznej lokalnej kuchni. Wieczorna biesiada będzie okraszona toastami „z duszą”.

Nocleg w okolicach Kutaisi

 

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd do południowego regionu kraju - Samcche-Dżawachetii. Zanim tam dotrzemy zatrzymamy się w znanym uzdrowisku Bordżomi, gdzie można będzie spróbować wody prosto ze źródła, zjeść lunch, pospacerować po parku zdrojowym. Następnie wyruszamy do miasta rodem z baśni „Tysiąca i jednej nocy” Achalciche, gdzie zwiedzimy odrestaurowaną Twierdzę Rabati.

Nocleg w domku bez kątów prostych u zaprzyjaźnionej rodziny.

 

Dzień 3

Śniadanie. Zwiedzanie XII-wiecznego skalnego miasta Wardzia, które pełniło rolę militarną i sakralną. Przejazd przez Dolinę Parawani, która o tej porze roku jest wyjątkowo piękna, do Tbilisi. Przerwa na lunch z widokiem na jezioro Parawani, znajdujące się na wysokości 2073 m n.p.m. i uważane za najszersze jezioro Gruzji. Co ciekawe, na dnie jeziora znaleziono kurhan z epoki brązu.

Nocleg w stolicy Gruzji.

 

Dzień 4

Śniadanie. Zwiedzanie Starego Tbilisi – dzielnica łaźni, twierdza Narikala z IV wieku, Katedra Sioni, fantazyjny Teatr Lalek Rezo Gabriadze. Przerwa na lunch w tradycyjnej gruzińskiej restauracji. Zwiedzanie dawnej stolicy kraju Mcchety, miejsca przyjęcia chrześcijaństwa w 337 roku. Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do popularnego kurortu narciarskiego Gudauri. Po drodze postoje na punktach widokowych.

Nocleg w Stepantsmindzie.

Dzień 5

Śniadanie. Podjazd samochodami z napędem 4x4 pod słynną z pocztówek cerkiew Cminda Sameba w Gergeti, a następnie przejazd, udekorowaną przez trawertynowe trasy oraz rozległe łąki, Doliną Truso (jeśli pogoda nie spłata nam figla). Następnie wyjazd z Wysokiego Kaukazu, przerwa na lunch w Pasanauri, miejscowości, w której podobno wymyślono chinkali. Przejazd do Gori.

Jeżeli pogoda nie pozwoli na realizację zamierzonych planów (wiosna w górach bywa piękna ale i kapryśna), to przewodnik zaproponuje możliwe i bezpieczne alternatywy spędzenia czasu u podnóża Wysokiego Kaukazu.

Nocleg w Gori.

Dzień 6 - 16.04

Świąteczne, wielkanocne śniadanie. Zwiedzanie ruin twierdzy z III w. p.n.e. w Gori. Przejazd w kierunku Szukhuti, gdzie odbywa się Lelo Burti – Ludowe Rugby. Miejscowy duchowny rzuca piłkę ważącą ok. 16 kilogramów między dwie drużyny. O zwycięstwo, zgodnie z tradycją, walczy Dolne Szukhuti z Górnym Szukhuti. Ten wygrywa, kto przeciągnie piłkę na swoją stronę wsi. Wydarzenie wzbudza dreszczyk emocji i w przypływie nagłej chęci można dołączyć do którejś z drużyn, tak jak zrobił to nasz przewodnik Andy w 2019 roku.

Nocleg w Ckaltubo.

Dzień 7

Śniadanie. Spacer po opuszczonych uzdrowiskach Ckaltubo, a następnie wizyta w bajecznej Jaskini Prometeusza. Obiad w megrelskiej restauracji Sanapiro, gdzie można zobaczyć jak przygotowuje się lokalny spacjał - elardżi. Popołudnie spędzimy w mało turystycznym kanionie rzeki Techuri, gdzie ukryte jest siarkowe gorące źródło nazywane przez miejscowych "doda moka", czyli "ciężarna matka". Z tą nazwą wiąże się pewna legenda... zainteresowaliśmy?

Nocleg w Ckaltubo.

Dzień 8

Śniadanie. Wylot do Polski 18 kwietnia 2023 w godzinach porannych.

Cena wyprawy zawiera:

 • wszystkie noclegi
 • wszystkie śniadania
 • transfery z lotniska i na lotnisko
 • wszystkie przejazdy busem i autami 4x4 z kierowcami
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika przez cały pobyt
 • bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
 • powitalną suprę pierwszego wieczoru

 

Cena nie zawiera:

 • biletów lotniczych
 • wydatków osobistych, np. na pamiątki i napoje
 • posiłków nieuwzględnionych w cenie (lunch, kolacja)
 • ubezpieczenia na terenie Gruzji

Miejscem rozpoczęcia  naszych wypraw jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu pożegnania Was na lotnisku.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce. Jak złożyć rezerwację?

 

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem
 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone
 • Minimalna liczba uczestników to 8 osób, maksymalna 18 osób w jednej grupie

 

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

 

Kontakt z przewodnikiem:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Lokalizacja

Georgia

Masz pytania? Skontaktuj się już teraz!

Tomek

+995 558 154 189

info@kavkazbrothers.com

 

Łukasz

+48 693 868 462

info@kavkazbrothers.com

Kavkaz Brothers

"Kavkaz Brothers" 

Angisa Street 78/109,

Batumi 6000, Gruzja - Georgia

Organizator działa w oparciu o przepisy prawa gruzińskiego. Działalność Organizatora jest zarejestrowana na terenie Gruzji.