Od nieprzystępnej Uszby po gruzińskie Las Vegas - sierpniowy off-road

Hits: 1198

Poznajcie magię wiecznie ośnieżonych szczytów, zwyczaje gruzińskich górali, skosztujcie tradycyjnych potraw, a następnie przenieście się w subtropiki i poznajcie historię starożytnej Kolchidy. Pokonujcie wysokie przełęcze i lęki wysokości. Posmakujcie przygód z Kavkaz Brothers!

Cena: 810 PLN + 450 EUR za osobę

Termin: 22-31.08.2021

Ze względu na dużą ilość off-roadu tą wycieczkę robimy tylko dla małych grup!

PROGRAM WYJAZDU:

 1. Lądowanie w Kutaisi. Stąd udajemy się w kierunku Mestii, głównego miasteczka regionu Swanetia, który słynie ze średniowiecznych wież oraz niesamowitych widoków (to tu znajduje się najwyższy szczyt Gruzji - Szchara 5193 m n.p.m.). Dzięki wieżom rodowym cały region wpisany został na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Po drodze zatrzymamy się w Zugdidi na obiad w gruzińskiej restauracji i zwiedzanie Pałacu Dadianich(megrelskich książąt), gdzie znajduje się między innymi pośmiertna maska Napoleona Bonaparte. Nocleg w Mestii.
 2. Śniadanie. Całodniowa wycieczka 4x4 do Uszguli. Jest to podobno najwyżej położona, zamieszkana przez cały rok wioska w Europie, a leży na wysokości 2100 m n.p.m. Rozpościera się z niej przepiękny widok na najwyższą górę w kraju - Szcharę. Pospacerujemy po wiosce pełnej kamiennych wież z XII-XIV wieku, a do jednej z nich zajrzymy do środka. Odwiedzimy też, jeśli będzie taka możliwość, wystawę malarstwa miejscowego malarza abstrakcjonisty, Fridona. Po dniu pełnym wrażeń wrócimy do Mestii i udamy się na kolację do restauracji, gdzie co wieczór odbywają się pokazy tańca ludowego. Nocleg w Mestii.
 3. Śniadanie. Około 4-godzinna wycieczka pod czoło lodowca Czaladi, podejście nie jest trudne, ale warto zabrać ze sobą wygodne buty do chodzenia po kamieniach. Przerwa na obiad w Mestii, a następnie podjazd 4x4 do Jezior Koruldi. Stąd całe pasmo najwyższych szczytów jest jak na wyciągnięcie ręki i mimo niewielkich rozmiarów jezior, sama trasa wynagradza wszelkie trudy. Nocleg w Mestii.
 4. Śniadanie. Wyjazd w kierunku subtropikalnej Adżarii. Po drodze będziemy robić ciekawe postoje. Pierwszy, przy zaporze na rzece Enguri. Ten gigantyczny łuk, w czasach powstawania był najwyższą zaporą wodną na świecie. Do tej pory ogrom betonu robi nie lada wrażenie. Obiad zjemy w znanym nam już Zugdidi, głównym mieście regionu Megrelia. Udajemy się w dalszą drogę i witamy się z Morzem Czarnym w Ureki. To poradziecki kurort, słynący z czarnych magnetycznych piasków, leczących między innymi choroby układu krążenia. Nocleg w Batumi.
 5. Śniadanie. Zwiedzanie Batumi z przewodnikiem. Wycieczkę zaczniemy od mającej kształt DNA Wieży Alfabetu. Następnie odwiedzimy słynnych kaukaskich kochanków Ali i Nino, by przejść nadmorskim bulwarem do tańczących fontann. Poszukamy złotego runa i obrazów Pirosmaniego na Placu Europejskim, a następnie przeniesiemy się do Włoch, by zaraz znaleźć się w Turcji i odwiedzić Ortajame. Podejdziemy pod kolejkę linową (wjazd na punkt widokowy dla chętnych), skąd wyruszymy motorówką na targ rybny. Możemy tu kupić świeżą rybę lub owoce morza (każdy kupuje to, co lubi na swój koszt), które na nasze życzenie przyrządzą w pobliżu. Przed nami wspólny obiad w nadmorskiej restauracji z widokiem na Park Cudów. Wieczorny czas wolny. Nocleg w Batumi.

 6. Śniadanie. Poranny czas wolny. Po południu ruszamy w stronę Małego Kaukazu aby zobaczyć dwa przepiękne wodospady Mirweti i Machunceti. Tuż obok znajduje się kamienny, wielowiekowy Most Królowej Tamar, najbardziej poważanej i lubianej w Gruzji władczyni. Następnie zapraszamy wszystkich w odwiedziny do serdecznej rodziny Sarkisianów, która ma w rodzinnym domu nad rzeką Czoroch niewielką wytwórnię chinkali, pielmieni i pierogów. Dla naszych gości urządzają warsztaty robienia chinkali oraz ucztę z pysznym domowym adżarskim jedzeniem i toastami. Domowa atmosfera, warzywa z ogródka, sery od krowy sąsiadki, taras otoczony mandarynkowymi drzewami z widokiem na Batumi i schłodzone wino sprawiają, że można poczuć się naprawdę zrelaksowanym! Nocleg w Batumi.

 7. Śniadanie. Wyjazd 4x4 przez Przełęcz Goderdzi do Abastumani. Dobre humory, turecka kawa i niebanalne widoki będą towarzyszyć nam przez cały dzień. Póki co, naszym celem jest restauracja zaprzyjaźnionej rodziny na przełęczy Goderdzi (2025 m n.p.m.). Spróbujemy tu tradycyjnych adżarskich potraw, których nie spotkamy w żadnym innym regionie kraju i obierzemy kierunek w dół, do Abastumani. Miasteczko ma lata świetności za sobą, gdyż zrobiło oszałamiającą karierę jako kurort już w XIX wieku i po upadku Związku Radzieckiego straciło inwestorów. Znajdują się tam liczne sanatoria, w których leczy się choroby dróg oddechowych, a także niedokrwistość. Ciekawym punktem będzie na pewno wizyta w tutejszym obserwatorium astronomicznym. Wieczorem proponujemy kąpiel w basenach z ciepłą wodą mineralną.  Nocleg w Abastumani.

 8. Po śniadaniu wyruszamy w dalszą drogę i znów pniemy się w górę. Naszym celem jest dzika przełęcz Zekari (2 182 m n.p.m.), gdzie prędzej spotka się wolno biegające konie i świnie, niż turystów. Obiad zjemy w okolicach pięknie odnowionego uzdrowiska Sairme, skąd pochodzi popularna woda mineralna. Nocleg w okolicach Kutaisi.

 9. Śniadanie. Na dobry początek zobaczymy dwa sakralne kompleksy - Gelati (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO) oraz ukrytą nieco Mocametę. Obydwa kryją ciekawe historie, które nasz przewodnik z chęcią opowie. Kolejnym punktem programu jest położony w kilkudziesięciu kilometrach dalej potężny Wodospad Kinczka. Trzypoziomowy wodospad w wąwozie rzeki Satsikwilo spływa wartko z kredowych wzgórz. Najwyższy jego poziom, to 25m, kolejna kaskada ma aż 70m, a najniższa 20m, co daje łączną wysokość 115m! Jest to wyjątkowe widowisko, które możemy podziwiać z dobrze przygotowanych do tego pomostów. Czas na przerwę obiadową, którą urządzimy po drodze do ostatniej już tego dnia atrakcji - słynnej Jaskini Prometeusza lub Rezerwatu Sataplia. Jeśli grupa wybierze Jaskinię Prometeusza, zobaczy jedną z największych jaskiń krasowych (udostępnione do zwiedzania jest 1060 m). Bogato oświetlone wnętrze pozwala na puszczenie wodzy wyobraźni i odkrycie przeróżnych kształtów stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Jeśli grupa zdecyduje się jednak na Rezerwat Sataplia, zobaczy nie tylko jaskinię krasową, ale też położone na stokach wygasłego wulkanu skamieniałe odciski śladów dinozaurów. Po dniu pełnym atrakcji wracamy do naszego miejsca zakwaterowania na pożegnalną suprę. Nocleg w okolicach Kutaisi.

 10. Śniadanie. Wylot do Polski.

Cena zawiera:

 • wszystkie noclegi
 • wszystkie posiłki wymienione w programie
 • transfery z lotniska i na lotnisko
 • wszystkie przejazdy autami 4x4 z kierowcami
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika przez cały pobyt
 • bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki

Cena nie zawiera:

 • biletów lotniczych
 • wydatków osobistych, np. na pamiątki i napoje
 • posiłków nie uwzględnionych w cenie
 • ubezpieczenia na terenie Gruzji

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu pożegnania Was na lotnisku.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce. Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem
 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone
 • Minimalna liczba uczestników to 6 osób, maksymalna 12 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Location