Majówka na Kaukazie – Gruzja od kuchni, wino & off - road

Hits: 1479

Zapraszamy na Majówkę do Gruzji!

Podczas Majówki 2020, jak to mamy w zwyczaju, Gruzję pokażemy od kuchni – dosłownie i w przenośni. Zajrzymy również w miejsca mniej znane, te poza szlakiem, do gruzińskiej kuchni, poznamy miejscowe tradycje.

Zaczniemy od Kutaisi i zielonej Imeretii, następnie udamy się na Wysoki Kaukaz, do Doliny Truso i Juty, by potem przez Tbilisi, skalne miasto Wardzia i gorące źródła pojechać do nadmorskiego Batumi. A dotrzemy tam nietypową trasą, bo przez zagubione w górach wsie małego Kaukazu i mniej znanej góry Adżarii.

Weźmiemy udział w warsztatach kuchni gruzińskiej, m.in. nauczymy się, jak przygotować tradycyjne pierogi – chinkali. Nie zabraknie wizyty w winiarni – degustując wino porozmawiamy, czym było „didi turkoba” i dlaczego w południowo-zachodniej Gruzji do dziś wyznawany jest islam.

Zaprosimy Was ponadto na tradycyjną Suprę z toastami Tamady, pokażemy ukryte w górach kościoły i klasztory, piękne widoki z Gruzińskiej Drogi Wojennej oraz wybierzemy się na off road.

I to wszystko w 8 dni – bez pośpiechu, tak w sam raz :-)

Termin: napisz do nas w sprawie terminu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Cena: 630 PLN + 345 EUR za osobę

PROGRAM

1 dzień

Przylot do Kutaisi z Warszawy lub Poznania.

Pierwszego dnia poznamy Kutaisi, dawną stolicę Królestwa Kolchidy oraz okoliczne zabytki, m.in. piękną jaskinię Prometeusza. Odwiedzimy również malowniczo położony klasztor Mocameta związany z tragiczną śmiercią dwóch braci.

Wieczorem weźmiemy udział w tradycyjnej Suprze, będzie okazja do skosztowania gruzińskiego wina oraz pysznej lokalnej kuchni. Wieczorna biesiada będzie okraszona toastami „z duszą”.

Nocleg w rodzinnym pensjonacie w Kutaisi

2 dzień

Po wczesnym śniadaniu, wyjazd w stronę Gori, rodzinnego Józefa Stalina. Pod Gori odwiedziemy skalne miasto Uplisciche, pochodzące jeszcze sprzed naszej ery. To żywy dowód na to, że życie w Gruzji toczyło się na długo przed I wiekiem naszej ery. Następnie przejazd zjawiskową Gruzińską Drogą Wojenną. Znajdziemy się na wysokim Kaukazie, zatrzymamy się na punkcie widokowym na Przełęczy Krzyżowej, dotrzemy do miasteczka Stepancminda z widokiem na pięciotysięcznik Kazbek. Wjazd na wysokość 2200 mnpm do pięknie położonego kościółka Gergeti Cminda Sameba.

Nocleg w Stepancminda

3 dzień

Po śniadaniu ruszamy w góry!

Tego dnia możemy podzielić się na dwie grupy.

Chętni na trekking, w przypadku dobrej pogody, mogą pójść od kościółka w górę - w stronę lodowca pod górą Kazbek. Lodowiec znajduje się na wysokości ponad 3 tysięcy metrów nad poziomem morza. Dojście do lodowca nie jest trudne technicznie, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ale dobrej kondycji jak najbardziej :-)

Pozostała grupa - trekkingowo-off roadowa - po obejrzeniu kościółka Cminda Sameba, może udać się wynajętymi autami 4x4 do Doliny Truso. To przepięknie położone miejsce niedaleko miasteczka. Zwiedzimy opustoszałe wsie, spróbujemy wody gazowanej z niewielkiego jeziorka. Wynajęcie auta z napędem 4x4 jest dodatkowo płatne. Po pobycie w pięknej dolinie Truso zobaczymy również Jutę - wspaniałą dolinę w sąsiedniej Chewsuretii. Tutaj czeka nas trekking do jeziorka położonego na ponad 2,5 tys. mnpn. Czeka na wspaniały widok na gruizińskie Dolomity - Masyw Czaukvi. Będzie również okazja porozmawiać o Chewsurach, ich wierzeniach i zwyczajach.

Gdyby jednak w dolinach jeszcze zalegał śnieg, wybierzemy się na inne piękne szlaki, w tym do wodospadu Gweleti.

Nocleg w Stepantsminda

4 dzień

Po śniadaniu wyjazd z Wysokiego Kaukazu do Tbilisi. Po drodze zwiedzamy twierdzę Ananuri, pierwszą stolicę Gruzji Mcchetę z jej zabytkami sakralnymi, by późnym popołudniem zawitać do Tbilisi. Wieczorem spacer po urokliwych zakamarkach Tbilisi, poznawanie nocnych uroków gruzińskiej stolicy :-)

Nocleg w Tbilisi

5 dzień

Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie gruzińskiej stolicy: aleja Rustaweli oraz Stare Miasto z twierdzą Narikala i zabytkami sakralnymi. Jeśli starczy czasu również wzgórze Mtacminda z cmentarzem osób zasłużonych. Z kolei wieczorem będzie możliwość zażycia kąpieli i masażu w tbiliskich łaźniach oraz obejrzenia gruzińskich tańców regionalnych, pełnych pasji, romantyzmu, skocznej muzyki.

Nocleg w Tbilisi

6 dzień

Po śniadaniu wyjazd z Tbilisi. Tego dnia naszym celem jest miasteczko Achalcyche na południu Gruzji w regionie Samcche-Dżawachetia oraz skalne miasto Wardzia pamiętające Złoty Wiek Gruzji. Zwiedzanie Wardzi oraz kąpiel w okolicznych, gorących źródłach. Woda w nich ma około 62 stopni Celsjusza.

Nocleg w okolicach Wardzi

7 dzień

Opuszczamy okolice Wardzi. Autami z napędem 4x4 jedziemy przez góry regionu Adżaria, wzdłuż granicy z Turcją, do nadmorskiego Batumi. To rzadko uczęszczana, ale piękna trasa przez góry południowej Gruzji. Naszymi punktami tego dnia będzie Przełęcz Goderdzi, miasteczko Khulo z miejscową kolejką, wodospad oraz rodzinna winiarnia w okolicach Batumi. Tego dnia, u właściciela winnicy, dowiemy się o dawnych najadach Turków na te tereny Gruzji, czego przejawem są meczety i mniejszość muzułmańska w Adżarii. Weźmiemy udział w warsztatach gruzińskiej kuchni – w programie lepienie i gotowanie pierogów chinkali. Wieczorem meldujemy się w Batumi. Nadmorski bulwar, port, nietypowy pomnik kaukaskich kochanków Ali i Nino, degustacja brzoskiwiniowej czaczy w barze u Kachy.

Nocleg w Batumi

8 dzień

Nad ranem wyjazd na lotnisko Poranny wyjazd z Batumi na lotnisko w Kutaisi. Wylot do Polski.

Cena zawiera:

 • wszystkie noclegi

 • wszystkie śniadania

 • Suprę (biesiadę) w Kutaisi

 • warsztaty kuchni gruzińskiej w Adżarii połączone z kolacją

 • transfery z lotniska i na lotnisko

 • wszystkie przejazdy busem

 • opiekę polskojęzycznego przewodnika przez cały pobyt

 • bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki

Cena nie zawiera:

 • biletów lotniczych

 • pozostałych pięciu obiadokolacji (koszt jednej obiadokolacji 20-40 zł w zależności od apetytu)

 • wydatków osobistych, np. na pamiątki i napoje

 • ewnetualnego wynajmu terenówek w celu wyjazdu do doliny Truso i Juty

 • ubezpieczenia na terenie Gruzji

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy w Batumi.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem

 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone

 • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 18 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Location

Georgia