Gruzja: góry, wino & morze

Hits: 2047

Termin: 12-24.08.2021

CENA: 810 PLN + 445 EUR za osobę

DZIEŃ 1.

12 sierpnia przylot do Kutaisi w godzinach wieczornych.

Nocleg w okolicach Kutaisi

DZIEŃ 2.

Samo Kutaisi jest stolicą bardzo ciekawego i wciąż odkrywanego regionu Imeretia. W mieście urodziła się znana piosenkarka Katie Melua oraz... jeden z polskich prezydentów. Dziś załatwimy przyziemne sprawy, typu kupno gruzińskich kart sim, wymiana waluty na lokalną, wizyta na bazarze (wg indywidualnych potrzeb) i pospacerujemy po mieście.

Wybierzemy się też w okolice Kutaisi – do Akademii Gelati oraz Mocamety, upamiętniającej męczeńską śmierć dwóch braci w obronie wiary. Akademia Gelati symbolizuje okres świetności Gruzji, tzw. "Złoty wiek". Na jej terenie znajduje się grób jej twórcy Dawida Budowniczego, jednego z najwybitniejszych gruzińskich przywódców. Zwiedzanie katedry Bagrati i Akademii Gelati leżącej pod miastem.

Nocleg w okolicach Kutaisi

DZIEŃ 3. Okolice Kutaisi – podziwiamy zakątki Imeretii

W sobotę obejrzymy zakamarki zielonej Imeretii. Zaczniemy od otwartej kilka lat temu dla turystów Jaskini Prometeusza. Istnieje od wieków, ale odkryto ją dopiero w latach 80. XX wieku. Stało się tak, gdy w okresie ZSRR szukano schronów na wypadek wojny atomowej. Obecnie jedynie część jaskini jest otwarta, ale i tak robi kolosalne wrażenie na odwiedzających.

Po obejrzeniu jaskini pojedziemy w stronę wodospadu Kinkha oraz basenów skalnych. Na koniec dnia - wizyta w pięknym kanionie Martwili i spływ pontonami (wejścia dodatkowo płatne).

Nocleg w okolicach Kutaisi

DZIEŃ 4. Kutaisi - Batumi

Po śniadaniu udamy się do Batumi, nad Morze Czarne. Słowem: czas na relaks :-)

Podróż wzbogaci nam wizyta na cmentarzu w wiosce w zachodniej Gruzji, w której rozgrywana jest tradycyjna gra "lelo burti". Będzie okazja porozmawiać o roli rodziny, szacunku dla przodków, gruzińskich zwyczajach.

Później czas na Batumi, miasto zwane jest obecnie „małym Dubajem” przez rozmach prowadzonych inwestycji. Po przyjeździe do miasta, spacer promenadą, pokaz tańczących fontann, dla chętnych pokaz delfinów (delfinarium dodatkowo płatne). Chętni mogą również wykąpać się w morzu, poplażować

Wieczorny spacer po Batumi.

Nocleg w Batumi

DZIEŃ 5. Batumi i region Adżaria

Tego dnia dajemy możliwość wyboru – grupa może spędzać ten dzień na różne sposoby.

Spragnieni słońca, plaży i odpoczynku idą plażować oraz wygrzać się w ciepłym morzu.

Pozostali wspólnie z przewodnikiem mogą odkrywać region Adżaria. W planie Botanikuri – czyli słynny Ogród Botaniczny w Batumi. Wejście dla chętnych, dodatkowo płatne.

Potem udamy się na miejscowy bazar, gdzie można kupić rozmaite gruzińskie smakołyki, owoce i warzywa. Następnie wyjazd z Batumi w stronę górnej Adżarii. Być może odwiedzimy jeden z meczetów – Adżaria jest regionem zamieszkiwanym również przez muzułmanów. Odwiedzimy położoną na wzgórzach winnicę gdzie skosztujemy kilku rodzajów wina i lokalnej kuchni, posłuchamy o historii regionu - czym była "didi turkoba", czyli jak przed wiekami Turcy podbijali Adżarię. Przymierzymy tradycyjny lokalny strój i dowiemy się jeszcze kilku ciekawych rzeczy, na przykład o kvevri. Zobaczymy ponadto okoliczny wodospad oraz kamienny most Tamary, pamiętający czasy rzymskie.

Nocleg w Batumi

DZIEŃ 6. Batumi – skalne miasto Wardzia

Spod granicy z Turcją, pojedziemy na południe, w stronę granicy z Armenią i skalnego miasta Wardzia w regionie Samcche-Dżawachetia.

Wardzia powstała w XII wieku na polecenie królowej Tamary. Celem była obrona przez tureckimi atakami. Miasto było ukryte w skale, jego istnienie ujawniło po wielu latach trzęsienie ziemi, które odsłoniło ukryte komnaty. Dziś w Wardzi mieszkają zakonnicy, a obiekt jest wielką atrakcją turystyczną. Niedaleko znajdują się również gorące źródła, których zresztą nie brakuje w innych miejscach Gruzji.

Po drodze do Wardzi zahaczymy o miasto Bordżomi znane z charakterystycznej wody mineralnej i parku zdrojowego.

Nocleg w okolicach Wardzii

DZIEŃ 7. Wardzia – Stepancminda (Wysoki Kaukaz)

W Gruzji zmiany krajobrazu oraz klimatu są bardzo częste. Doświadczymy tego między innymi w trakcie podróży z Wardzi do Stepantsminda.

Najpierw jednak, po drodze, zwiedzimy kolejne skalne miasto – Uplisciche. Jest znacznie starsze od Wardzi, bo powstało jeszcze przed narodzeniem Chrystusa. Za to podobnie jak Wardzia jest pięknie położone nad tą samą rzeką – Mtkvari.

Skalne miasto Uplisciche znajduje się pod miastem Gori, w którym urodził się Józef Stalin. Znajduje się tam jego muzeum, ale zwiedzanie go będzie możliwe tylko jeśli cała grupa będzie miała na to ochotę (dodatkowo płatne). Czeka nas bowiem tego dnia podróż w Wysoki Kaukaz. Po południu wjedziemy na zjawiskową Gruzińską Drogę Wojenną. Przez kurort narciarski Gudauri i Przełęcz Krzyżową (piękne krajobrazy) dojedziemy do Stepantsminda, górskiego miasteczka położonego u stóp pięciotysięcznika Kazbek.

Nocleg w okolicach Stepantsminda

DZIEŃ 8. Kaukaz Wysoki - trekking

Jednym z pocztówkowym krajobrazów Gruzji jest kościółek Cminda Sameba w Gergeti, położony na wysokości 2200 metrów na poziomem morza.

Po obejrzeniu kościółka Cminda Sameba, udajemy się wynajętymi autami do Doliny Truso. To przepięknie położone miejsce niedaleko miasteczka. Zwiedzimy opustoszałe wsie, spróbujemy wody gazowanej z niewielkiego jeziorka. Wynajęcie auta z napędem 4X4 jest dodatkowo płatne. Po pobycie w piękne dolinie Truso jeśli czas na to pozwoli zobaczymy również Jutę oraz wspaniałą doliną w sąsiedniej Chewsuretii. Tutaj czeka nas trekking do jeziorka położonego na ponad 2,5 tys. mnpn. Czeka na wspaniały widok na gruizińskie Dolomity - Masyw Czaukvi.

Głosy są podzielone, co jest piękniejsze: Truso czy Juta? Sami ocenicie :-)

Nocleg w okolicach Stepantsminda

DZIEŃ 9. Stepancminda - Signaghi

Po śniadaniu wyjazd z Wysokiego Kaukazu.

Kierujemy się w stronę wschodniej Gruzji i regionu Kachetia, pełnego wina, twierdz, zabytków sakralnych.

Najpierw jednak zatrzymamy się przy twierdzy Ananuri przy Gruzińskiej Drodze Wojennej. Tuż obok znajduje się sztuczny zbiornik Żinwali. Nieco dalej czeka na nas pierwsza stolica Gruzji – Mccheta. To ważny punkt na religijnej mapie kraju oraz miejsce pochówku gruzińskich władców.

Zobaczymy m.in. pięknie położony na wzgórzu monastyr Dżwari oraz katedrę Sweti Cchoweli.

Po południu przyjazd do Signaghi, miasteczka wzniesionego na szczycie, dawnej twierdzy, a obecnie "miasta miłości". Tutaj, niczym w Las Vegas, można wziąć ślub 24 godziny na dobę. Miasteczko jest także zagłębiem winiarskim, podobnie jak cały region Kachetii. Tutaj, oprócz wyśmienitych win, znajduje się także muzeum malarza Niko Pirosmaniszwilego, gruzińskiego prymitywisty.

Wieczór upłynie nam pod znakiem wina, toastów i długich rozmów. Weźmiemy udział w tradycyjnej Suprze. Poznamy Tamadę, jego toasty, dowiemy się, co podczas uczty oznacza zwrot „Alaverdi” oraz czym jest „Wachtanguri” :-)

Nocleg w okolicach Signaghi

DZIEŃ 10. Zwiedzanie Kachetii

Osoby, które będą chciały odpocząć po Suprze, mogą zostać w Signaghi bez przewodnika, odkrywać jego mury obronne, zwiedzać muzea, winiarnie.

Dla chętnych wycieczka z przewodnikiem po Kachetii, spichlerzu Gruzji i centrum gruzińskiego winiarstwa. Zobaczymy ważne obiekty sakralne tego regionu oraz winnicę. Poznamy różnego rodzaju wina, czaczę oraz wino z domieszką brandy. Być może, jeśli starczy czasu, odwiedzimy fabrykę wina.

Inną opcją, dla osób szukających pięknych krajobrazów, zamiast zwiedzania zabytków sakralnych Kachetii, jest całodzienna wycieczka samochodami 4x4 do parku Waszlowani (wycieczka dodatkowo płatna) bez polskojęzycznego przewodnika. To propozycja dla tych, którzy lubią bezdroża, piękne półpustynne krajobrazy, góry piaszczyste, wulkany błotne. Może w trakcie wizyty w parku uda się zobaczyć rzadkie gatunki zwierząt. W trakcie tej wycieczki odbędzie się również piknik nad rzeką Alazani, tuż przy granicy z Azerbejdżanem.

Nocleg w okolicach Signaghi.

DZIEŃ 11. Signaghi – Dawid Garedża - Tbilisi

Po śniadaniu wyjazd do wykutych w skale klasztorów David Gareja. Przejazd przez tereny dawnego poligonu radzieckiego oraz wizyta w wiosce Udabno, w której działa polski bar :-)

Później zwiedzanie David Gareja, miejsca założonego przez jednego z Ojców Syryjskich. Z czasem zespół klasztorów się rozrósł, wiele wieków temu pełnił istotną rolę w życiu religijnym Gruzji.

Późnym popołudniem przyjazd do Tbilisi. Odpoczynek lub dla chętnych wieczorny spacer po mieście.

Nocleg w Tbilisi


DZIEŃ 12. Zwiedzanie Tbilisi

Po śniadaniu zwiedzanie miasta: główna aleja Rustaveli, multietniczne Stare Miasto, twierdza Narikala, zabytki sakralne Tbilisi. Poznamy skomplikowaną gruzińską historię oraz politykę. Wieczorem chętni mogą odwiedzić łaźnie z możliwością kąpieli i tradycyjnego masażu.

Nocleg w Tbilisi

DZIEŃ 13. Powrót do Kutaisi.

Dziś wracamy do Polski, ale urozmaicimy ten dzień najbardziej jak możemy. Na trasie między Tbilisi a Kutaisi odwiedzimy górnicze miasteczko Cziatura. Znana jest z kopalni manganu i… podniebnych kolejek pamiętających lata 50. ubiegłego wieku. W tym momencie prowadzona jest renowacja i cała infrastruktura będzie nowa, ale wciąż można podziwiać stare wagoniki, które jeszcze do 2019 roku były w regularnym użyciu. W Cziaturze kiedyś sławę zdobył Józef Stalin, wówczas początkujący działacz polityczny, który agitował wśród miejscowych górników.

Następnie przystanek w Katskhi - przy klasztorze znajdującym się na skale "maczudze". Na górze mieszkał wcześniej jeden mnich, w ostatnich latach dołączyło do niego kilku innych duchownych. Na szczycie „maczugi” znajduje się świątynia, do której wstęp mają nieliczni. Gruzini przyjeżdżają do Katskhi, w tym do kolejnej, niżej położonej świątyni, by pomodlić się zwłaszcza o potomstwo i szczęśliwe rozwiązanie. 24 sierpnia wylot z Kutaisi w godzinach wieczornych.

Osoby wracające do domu z innych gruzińskich lotnisk oczywiście zostaną dowiezione na lotnisko, z którego będą wylatywać.

Charakter wyjazdu: Przez prawie 2 tygodnie naszej wyprawy poznajemy Gruzję taką, jaka jest. Śpimy w pensjonatach, guest housach, mniejszych hotelach prowadzonych przez Gruzinów. Pokoje 2, 3 lub rzadziej 4 osobowe. Prosimy zaznaczyć, jaki pokój Was interesuje.

Na co dzień obcujemy z miejscową kulturą, zwyczajami, gruzińską kuchnią. Staramy się pokazać wiele ciekawych miejsc, ale bez zwariowanego tempa. Naszym kierowcą jest rodowity Gruzin. Poruszamy się po kraju jego wygodnym, klimatyzowanym busem.

W cenie wyjazdu są śniadania. Obiady lub obiadokolacje dodatkowo płatne, jemy wspólnie w sprawdzonych restauracjach. Pozwala to na sprawne poruszanie się po Gruzji.

Jesteśmy też otwarci na życzenia grupy. Jeśli uznacie, że chcecie zrobić przerwę, bo zachwycił Was na przykład krajobraz lub po prostu chcecie zatrzymać się w sklepie, nie ma problemu. Zależy nam, byście dobrze poznali Gruzję i miło spędzali czas :-) Oczywiście realizujemy założony plan. Jest on ułożony w taki sposób, że w niektóre dni można wybrać jedną z opcji jego spędzenia.

Cena zawiera:

 • Transfery z lotniska i na lotnisko
 • Wszystkie śniadania i noclegi
 • Polskojęzycznego przewodnika
 • Transport busem po Gruzji wraz z doświadczonym gruzińskim kierowcą
 • Bilety wstępu do muzeów (skalne miasto Wardzia, Uplisciche, Jaskinia Prometeusza)

Cena nie zawiera:

 • Biletów lotniczych
 • Obiadokolacji i napojów do obiadokolacji (obfity posiłek w restauracji można zjeść w cenie poniżej 30-40 złotych)
 • Kosztów wynajęcia samochodów z napędem 4x4 w okolicach Stepnacmindy
 • Wstępów do atrakcji innych niż Wardzia, Uplisciche i Jaskinia Prometeusza
 • Innych wydatków na napoje, przekąski, pamiątki, etc.
 • ubezpieczenia na terenie Gruzji

UWAGA: Bilety lotnicze każdy uczestnik kupuje we własnym zakresie. Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu wyjazdu z Gruzji.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu, zapoznanie się z Regulaminem
 • Uzgodnienie z nami zakupu biletu lotniczego do Gruzji na podany termin
 • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 18 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Location

Georgia