Dzika Gruzja… Pod kopułą gwiazd

Hits: 1379

Wielu z Was pewnie się zastanawia: a może by rzucić to wszystko i wyjechać w góry? Zaszyć się choć na chwilę i odpocząć od cywilizacji? Ten trekking będzie jednak wyjątkowy pod wieloma względami. Najpierw odkryjemy świat krasowej Megrelii: kaniony ze spienioną, krystalicznie czystą wodą, wodospady mieniące się w słońcu tysiącami spadających kropel, wreszcie niesamowite formy naciekowe jaskini Prometeusza. A po tych cudach natury czeka nas wyprawa w nieznane. Najpierw zapakujemy się do wielkiego ZIŁA 131 z napędem 6x6 i przez bezdroża Gór Egryjskich dojedziemy do dawnego uzdrowiska, a teraz osady pasterskiej Lebarde. Tutaj czas płynie zupełnie inaczej, dlatego czeka nas reset cywilizacyjny: brak zasięgu, proste biwakowe życie okraszone wspaniałymi górskimi krajobrazami aż po horyzont. Po powrocie odwiedzimy jeszcze Mały Kaukaz i obserwatorium astronomiczne w Abastumani. Tam również krótki trekking wokół przełęczy Zekari. Jeżeli jeszcze będziecie mieli siły, to czeka nas nie lada gratka, czyli spływ pontonami górskim odcinkiem rzeki Rioni.

Data: 08-18.09.2021 lub napisz do nas w sprawie terminu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Dzień 1: 

Przylot do Kutaisi. Prosto z lotniska pojedziemy do Jaskini Prometeusza, która za czasów ZSRR miała zostać… bunkrem przeciwatomowym, a teraz jest jedną z głównych atrakcji regionu. Potem ruszamy w stronę Martvili, po drodze kolorytu dzisiejszego dnia dopełnią wszędobylskie krowy i świnie. Zakwaterujemy się w rodzinnym pensjonacie w Martvili. A przed noclegiem powitalna supra, gdzie będzie możliwość spróbowania megrelskich przysmaków. 

Dzień 2:

Zaraz po śniadaniu ruszamy na dalsze odkrywanie Megrelii. Niepozorne wzgórza kryją niesamowitą przyrodę, bujnie rozwijającą się w krasowych kanionach. Woda rzeźbi na powierzchni wapiennych skał niezwykłe wąwozy, dwa z nich będziemy mogli zwiedzić, a także popływać pontonami. Dotrzemy do ukrytych w górach wodospadów Oniore i Toba oraz największego z nich, spadającego z ponad 100 metrowego urwiska, czyli wodospadu Kinchka. Wracając zrobimy zakupy na miejscowym targu, a następnie dojedziemy do maleńkiej wioski Taleri, skąd następnego dnia wyruszymy w stronę gór Egryjskich. 

Dzień 3: 

Pakujemy się do Ziła. To ciężarówka, która z łatwością pokonuje największe górskie przeszkody. Prawdziwy off road, tym razem z napędem 6x6. Będziemy pomału wspinać się zostawiając dolinę rzeki Rioni, a po drodze na pewno zatrzymamy się na piknik przy górskim strumieniu. W końcu dojedziemy do starego uzdrowiska Lebarde. Nadal bije tu źródło wody mineralnej, jest dość smaczna. Nocleg w namiotach lub w budach pasterskich. 

Dzień 4:

Idziemy w góry! Nasz miejscowy przewodnik zna wszystkie ścieżki, którymi na co dzień poruszają się tylko pasterze. Zresztą na pewno do nich zajrzymy, jeżeli ktoś z nas będzie chciał spróbować świeżego sulguni. Krajobraz będzie zmieniał się powoli. Od bujnych pastwisk po wysokogórskie połoniny. Wreszcie po kilku godzinach wędrówki ujrzymy cel naszej podrózy - jezioro Didi Tobavarchkhil,i leżące na wysokości ok. 2294 m n.p.m. Po rozbiciu obozowiska wdrapiemy się na jeden z okolicznych szczytów. Nocleg nad jeziorem w namiotach. 

Dzień 5

Ten dzień to całodzienna trasa powrotna do Lebarde, trasa będzie prowadzić przez cieniste doliny poprzecinane strumieniami krystalicznie czystej wody. Przez wysokogórskie łąki zejdziemy do cienistych lasów, wracając do Lebarde. Stamtąd znanym już Ziłem wracamy na chwilę do cywilizacji. Nocleg w Martvili. 

Dzień 6

Wyjeżdżamy w stronę małego Kaukazu. Naszym celem miasteczko Abastumani i obserwatorium astronomiczne. Jeżeli tylko pozwolą nam warunki, będzie okazja na spojrzenie w głąb gruzińskiego nieba. Obserwatorium znajduje się wysoko w górach, więc wokół niego także rozpościerają się ciekawe widoki. Na nocleg zatrzymamy się w małym górskim kurorcie Abastumani. 

Dzień 7

Rano po śniadaniu uzupełniamy zapasy, potem przejazd na przełęcz Zekari (2182 m n.p.m.). Wyjście na szlak Zekari Overpass Trail. Piękny szlak powiedzie nas szczytami gór Małego Kaukazu, nocleg przy schronie Dindgmali. 

Dzień 8

Całodniowe przejście szlaku, od subtropikalnego lasu po białe szczyty gór, szlak poprowadzi nas z powrotem na przełęcz Zekari. Powrót do Kutaisi. 

Dzień 9

Dzień wolny. Fakultatywnie - zwiedzanie okolic Kutaisi i miasta. Dla odważnych - spływ pontonami górskim odcinkiem rzeki Rioni, wieczorem pożegnalna supra. 

Dzień 10

Przejazd na lotnisko. Powrót do kraju. 

Organizator zapewnia: 

 • namioty i maty samopompujące*
 • sprzęt biwakowy(kuchenki do gotowania/gaz)
 • przejazdy i noclegi typu agroturystyka w miejscowościach tranzytowych (w tym przejazdy samochodami 4x4  i 6x6)
 • transfer z/na lotnisko (lotnisko KUTAISI)
 • bilety wstępu do atrakcji
 • 2 supry (uroczyste kolacje z winem i toastami)
 • zakup jedzenia na trekkingopiekę profesjonalnego przewodnika górskiego-lidera oraz przewodników lokalnych 

*- Śpiwory własne (optymalny komfort +10 C). Nie ma możliwości wynajmu śpiworów

Impreza odbędzie się przy zebraniu minimalnej liczby osób (6 osób).

Cena ustalana jest indywidualnie w zależności od ilości osób biorących udział w wyprawie.

Cena nie zawiera: 

 • zakupu biletów lotniczych
 • zakupu alkoholu poza suprami
 • wypożyczenia sprzętu innego niż wskazał organizator
 • ubezpieczenia NNW z wykupioną opcją akcji poszukiwawczej

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem
 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone
 • Minimalna liczba uczestników to 6 osób, maksymalna 14 osób w jednej grupie

Kontakt z przewodnikiem:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. 

Location