Tuszetia & rezerwat Waszlowani

Trekking na zielonym Kaukazie oraz off-road na zjawiskowej półpustyni

Tuszetia & Waszlowani: dwa zjawiskowe rejony Gruzji, oba leżące nieco na uboczu i pewnie również dlatego piękne, wciąż dzikie i niezadaptane.

Zapraszamy na dwie 8-dniowe wyprawy w lipcu 2019 roku.

Podczas tego wyjazdu istnieje możliwość wyboru wyjazdu do górskiej Tuszetii lub na półpustynię Waszlowani.

Terminy:

13 - 20 lipca 2019

20 - 27 lipca 2019

Cena:

2250 PLN (opcja z Waszlowani)

2350 PLN (opcja z Tuszetią)

Charakter wyjazdu: w trakcie tej wyprawy w pewnym momencie podzielimy się dwie grupy. Chętni na trekking w górach pojadą przepiękną drogą do Tuszetii, otwartej dla ruchu turystycznego jedynie przez kilka miesięcy w roku (latem). Z kolei chętni na off-road i nocleg na urzekającej pięknem półpustyni Waszlowani pojadą do tego parku położonego na południowo-wschodnich rubieżach Gruzji. W trakcie wyjazdu śpimy w agroturystykach oraz jemy miejscowe potrawy, by jeszcze lepiej poczuć Gruzję.

Tuszetia to region w górach wysokiego Kaukazu. Poczujecie tutaj ducha przeszłości, zajrzycie do kamiennych wież, dotrzecie tam drogą zapierającą dech w piersiach. W Tuszetii czas nadal jakby stoi w miejscu. Wysokie góry, zielone łąki, przestrzeń, pasterze i ich owce, konie, woda z czystych, górskich źródeł. Zanurzycie się w tradycji, skosztujecie lokalnych potraw, poczujecie, że można żyć prościej, wolniej, ciszej :-)

Waszlowani - złośliwi twierdzą, że na tej gruzińskiej półpustynii można spotkać tylko żmije i Polaków. Ale ci, którzy tak twierdzą, chyba tam nie byli. Waszlowani to nie tylko przestrzeń i pustkowia, ale przepiękna dolina rzeki Alazani, okoliczne błotne wulkany, piaszczyste wzgórza, widoki niczym z serialu "Domek na prerii", rzadkie gatunki zwierząt. Będziemy spać w bungalowach na terenie parku.

Szczegółowy program

Dzień 1

Przylot do Kutaisi.

Zwiedzanie miasta, dawnej stolicy Królestwa Kolchidy i oraz jego okolic. Zajrzymy m.in. do "świadków" Złotego wieku w dziejach Gruzji. Czeka nas wizyta w Katedrze Bagrati, klasztorze Mocameta, Akademii Gelati.

Wieczorem powitalna Supra z toastami, domowym winem oraz degustacją czaczy. Poczujecie, jak smakuje Gruzja oraz kim jest Tamada i na czym polega głębia jego toasów.

Nocleg w Kutaisi

Dzień 2

Zwiedzamy zielony region Imeretia, którego Kutaisi jest stolicą. Zaczniemy od Jaskini Prometeusza, odkrytej dopiero w latach 80. ubiegłego wieku. Dziś dla zwiedzających udostępniona jest jej część, niespełna 1,5 km odcinek. Ale i tak jest nad czym zachwycić. Następnie wizyta na… okolicznym cmentarzy, gdzie opowiemy o kulcie przodków w Gruzji, na czym polegają gruzińskie Zaduszki i jak wygląda żałoba w tym kraju.

Następnie udamy się w okolice wodospadu Kinkha, gdzie wykąpiemy się w czystej, chłodnej górskiej wodzie. W sam raz na upalny dzień. Dzień zakończymy w kanionie Martwili z cudnymi widokami. Chętni będą mogli popłynąć pontonami lub pójść na spacer po kanionie.

Nocleg w Kutaisi.

Dzień 3

Po śniadaniu wyjazd z Kutaisi. Przejazd przez Gori, rodzinne miasto Stalina. W mieście działa muzeum poświęcone dyktatorowi, dom, w którym dorastał oraz wagon, którym podróżował. Wielki pomnik został zdemontowany kilka lat temu pod osłoną nocy :-) Z kolei w samym muzeum nadal można usłyszeć od miejscowej przewodniczki, że II wojna światowa wybuchła w 1941 roku...

Wejścia do muzeum tym razem nie mamy w planach. Odwiedzimy za to skalne miasto Uplisciche znajdujące się pod Gori. Powstało jeszcze przed naszą erą jako jedna z pierwszych osad ludzkich i siedziba władców na terenie dzisiejszej Gruzji. Z Uplisciche położonego nad rzeką rozpościerają się piękne widoki na dolinę rzeki Mtkvari płynącej w stronę Tbilisi.

My nie popłyniemy, ale pojedziemy do Tbilisi jeszcze tego samego dnia. W gruzińskiej stolicy czeka nas spacer po Starym Mieście i dzielnicy z łaźniami. Istnieje możliwość skorzystania w łaźni oraz z tradycyjnego masażu. Chętni mogą pójść obejrzeć tradycyjne tańce gruzińskie.

Nocleg w Tbilisi

Dzień 4

Wyjazd z Tbilisi na wschód Gruzji. Zmierzamy w stronę pięknie położonego zespołu klasztornego Dawid Garedża, którego historia sięga VI wieku naszej ery. Zespół klasztorny położony jest przy granicy z Azerbejdżanem. Odwiedzamy kolejne klasztory, krótki trekking zakończymy na granicy z Azerbejdżanem. Następnie w wiosce Udabno, w której działa założony przez Polaków bar i hostel, zatrzymamy się, by skosztować kubdari. To wywodzący się z górskiej Swanetii placek z mięsem, odpowiednik serowego chaczapuri. Skąd Swanowie w Udabno? W latach 80. ubiegłego roku przesiedlono ich tutaj ze Swanetii po klęsce żywiołowej i śnieżycy, która zniszczyła ich domy w rodzinnych stronach.

Wieczorem dotrzemy do Signaghi, miasta miłości, w którym ślub można wziąć 24h na dobę. Pamiętajcie, by zabrać ze sobą dokument tożsamości ;-) Miasto powstało jako twierdza, jest piękne położone na wzgórzu z pięknymi widokami na Kaukaz.

Nocleg w Signaghi

Dzień 5

Tego dnia dzielimy się na dwie grupy. Każdy wybiera dalszy program według własnego uznania.

"Grupa półpustynna" zmierza do Parku Waszlowani, słynącego z pięknych widoków, wulkanów błotnych, doliny rzeki Alazani, stepowego, półpustynnego krajobrazu. Autami 4x4, z gruzińskim kierowcą znającym teren parku, poznajecie jego różne oblicza. Być może napotkacie na swojej drodze żółwie lub inne rzadkie gatunki zwierząt. Wieczorem czeka na Was piknik oraz zachód słońca nad rzeką Alazani.

"Grupa górska" zmierza autami z napędem 4x4 do górskiej Tuszetii, piękną, malowniczą trasą. Przejazd przez Kaukaz i Przełęcz Abano (2836 m.n.p.m.), najwyższą przejezdną przełęcz. Późnym popołudniem, po drodze pełnej wrażeń, dotrzecie do wsi Omalo, największej w Tuszetii, otoczonej historycznymi, kamiennymi wieżami.

Grupa półpustynna wieczorem ma piknik nad rzeką Alazani i śpi na terenie parku Waszlowani w bungalowach.

Grupa górska śpi w agroturystyce w Omalo w górach Tuszetii.

Dzień 6

Grupa półpustynna, po śniadaniu nad rzeką, rusza w dalszą trasę po Waszlowani. Kolejna okazja do zrobienia pięknych zdjęć.

Grupa górska, znajdująca się w Tuszetii, idzie na lekki trekking z Kvemo (Dolnego) Omalo do ruin wioski Diklo. Przejście przez bardzo ładną wioskę Szenako. Trekking liczy 11km, trwa ok. 4 godziny. Kolacja i nocleg w Diklo lub powrót do Omalo.

Grupa półpustynna tego dnia wraca na nocleg do Signaghi i poznaje nocne uroki miasta miłości.

Grupa górska spędza drugą noc w Tuszetii

Dzień 7

Grupa, która wróciła z półpustyni, pod opieką lokalnego przewodnika tego dnia zwiedza Kachetię: region wina, zabytków sakralnych i twierdz. Kachetia jest nazywana ogrodem Gruzji ze względu na swoje żyzne gleby. Poznajemy historię regionu, jego zabytki, odwiedzamy winnice i winiarnie, a może i fabrykę wina. Degustujemy zigu, rzadki rodzaj alkoholu produkowany w jednej z winiarni.

Grupa górska opuszcza Tuszetię. Po drodze, tuż za przełęczą Abano, możliwość skorzystania z gorących łaźni wodnych pośrodku lasu. Po południu grupa górska dociera do Signaghi.

Wieczorem połączone grupy spotykają się na wspólnej Suprze z Tamadą. Wspólne toasty, degustacja domowego wina i mocnej czaczy i długie (nie tylko Polaków) rozmowy.

Nocleg w Signaghi

Dzień 8

Po wczesnym śniadaniu wyjazd na lotnisko do Kutaisi

Cena zawiera:

 • wszystkie noclegi ze śniadaniami podczas trwania wyjazdu
 • wszystkie przejazdy (klimatyzowany bus oraz auta 4x4 po Waszlowani oraz Tuszetii)
 • dwie Supry (w Kutaisi i Signaghi) połączone z degustacją domowych alkoholi
 • pikniki w Waszlowani lub kolacje w Tuszetii
 • bilety wstępu do Jaskini Prometeusza
 • auta 4x4 do wodospadów Kinkha
 • opiekę polskiego przewodnika przez cały okres pobytu
 • ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

 • biletów lotniczych (możemy pomóc w ich zakupie)
 • trzech obiadokolacji (jednej w Kutaisi, jednej w Tbilisi i jednej w Signaghi)
 • wydatków osobistych, dodatkowych biletów wstępu do miejsc nieujętych w programie wyjazdu

Zalecamy kupno biletów lotniczych do Kutaisi z Warszawy lub Wrocławia, ponieważ samoloty stamtąd lądują w Kutaisi w ciągu dnia. Oczywiście inne miasta wylotu też wchodzą w grę po wcześniejszym uzgodnieniu z nami.

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy w Batumi.

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem

 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone

 • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 18 osób

Kontakt z przewodnikiem:

info@kavkazbrothers.com

content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content