Racza & Swanetia - wyprawa do serca Kaukazu

Trekkingi, off-road, wino, dawne tradycje górskich regionów Gruzji

Termin pierwszy: 10-17 sierpnia 2018 (8 dni, od soboty do soboty)

Termin drugi: 27 sierpnia – 3 września 2018 (8 dni od wtorku do wtorku)

Cena 1890 pln/osoba

To będzie wyprawa do serca Kaukazu oraz spichlerza gruzińskiej tradycji – na początek Racza, mniej znany, ale piękny, bogaty w historię region zwany „gruzińską Szwajcarią”. Będą Supry, tradycyjny gruziński stół, domowe wino i potrawy, gościnni gospodarze, jaskinie, kąpiele pod wodospadem oraz trekkingi. Odwiedzimy winnicę, w której produkowana jest słynne wino – czerwona, półsłodka Kwanczkara, podobno ulubione wino Stalina.

Z Raczy, rzadko uczęszczaną górską drogą, autami 4x4, pojedziemy do Swanetii. Do miejsc znanych z kamiennych wież wpisanych na listę UNESCO, rodowej zemsty oraz wysokich szczytów sięgających ponad 5 tysięcy metrów nad poziomem morza. Również tutaj będą trekkingi: łatwe pod lodowce i nieco bardzo wymagające na ponad 3 tys mnpm.

Na koniec zahaczymy o Anaklię – zobaczymy, jak wygląda „nowy” gruziński kurort, który ma stać się wielkim portem i gruzińskim oknem na świat. Odwiedzimy również kilka innych nietypowych miejsc. Wyprawę zakończymy ta, gdzie Argonauci mieli przybyć po „złote runo”, czyli w Kutaisi.

Zapraszamy na wyprawę z Kavkaz Brothers :-)

Szczegółowy program

Dzień 1

Przylot do Kutaisi (najlepiej z Wrocławia lub Warszawy – ponieważ lądowanie w ciągu dnia). Wymiana waluty i drobne zakupy. Następnie przejazd przez pięknie położone, górnicze miasteczko Tkibuli oraz Ambrolauri, stolicę regionu Racza do miasteczka Oni położonego wśród szczytów regionu Racza. Zakwaterowanie w rodzinnym pensjonacie, którego gospodarze prowadzą małą galerię sztuki, świetnie gotują, produkują domowe wino, czaczę oraz czaczę whisky, lokalne przysmaki, jak np. szynkę raczyńską.

Powitalna, wieczorna Supra z alkoholem domowej produkcji oraz z muzyką na żywo.

Nocleg w Oni

Dzień 2

Po śniadaniu, zwiedzanie Oni i okolicy. Region Racza uchodzi za gruzińską Szwajcarię, jest nieco mniej znany, a przez to rzadziej odwiedzany. Może to i dobrze :-)

Następnie wycieczka do wodospadu, kąpiele w jego okolicy. Chętnie mogą także zażyć kąpieli pod jednym z gejzerów.

Tego dnia zawitamy również do raczyńskiej winnicy, w której produkowane jest słynne wino – czerwona, półsłodka Kwanczkara. Podobno to wino było ulubionym trunkiem Stalina. Zresztą jego rezydencję można odnaleźć w okolicach Oni.

W samym Oni odwiedzimy również opuszczoną, dużą synagogę. Będzie okazja porozmawiać o związkach Gruzinów i Żydów, o żydowskiej mniejszości zamieszkującej Gruzję.

Wieczorem u naszych gospodarzy w Oni kolejna kolacja złożona z miejscowych przysmaków. Chętni będą mogli podpatrzeć, w jaki sposób przygotowuje się tradycyjne gruzińskie potrawy, a może i nauczyć się sztuki lepienia pierogów chinkali :-)

Nocleg w Oni

Dzień 3

Ten dzień możemy spędzić na różne sposoby:

Grupa pierwsza, czyli chętna na dłuższy trekking zmierza z przewodnikiem na całodzienną wyprawę do pięknie położonego jeziora Udziro. Jest położone w górach, z jego brzegów można podziwiać szczyty Swanetii, krainy gruzińskich pięciotysięczników. Wyprawa do jeziora Udziro ta wymaga dobrej kondycji, ale nie jest trudna technicznie. Na pewno jednak przydadzą się dobre buty. W nagrodę czekają nas piękne widoki i piknik na łonie natury.

Druga część grupy może wybrać się z lokalnym przewodnikiem na oglądanie jaskini w okolicach Oni lub na rafting po rzece Rioni (rafting dodatkowo płatny, cena uzależniona od liczby chętnych). Rafting odbywa się po górskiej rzece, z szybkim nurtem. Emocje gwarantowane. Rafting organizuje wyspecjalizowana firma zewnętrzna.

Wieczorem pożegnalna Supra w Oni.

Nocleg w Oni

Dzień 4

Po śniadaniu opuszczamy Oni. Wsiadamy w auta 4x4. Przez góry, rzadko uczęszczaną trasą niedostępną dla „zwykłych” samochodów, w pięknych okolicznościach przyrody jedziemy do Swanetii. Naszym celem tego dnia będzie osada Uszguli, według licznych źródeł najwyżej położona miejscowość w Europie (2200 mnpm).

W regionie Swanetia bez większego kłopotu można znaleźć lokalne ujęcia wody mineralnej oraz przydrożne kapliczki z alkoholem. Należy przy nich przystanąć, pomodlić się za duszę zmarłego, wypić toast w jego intencji.

Swanetia jest również krainą gruzińskich pięciotysięczników oraz rodzinnych wież.

Dziś wieże są zabytkami, wpisano je na listę dziedzictwa UNESCO. Jednak kiedyś pełniły funkcje obronne – na przykład przed zemstą rodową ze strony sąsiadów lub przez najeźdźcami. Swanetia to również region ludzi dumnych Swanów: ze swojej historii, z faktu, że przez wieki opierali się rozmaitym agresorom, ze swoje tradycji i odrębności.

Po południu docieramy do Uszguli. Zwiedzimy wioskę, być może zdążymy odwiedzić muzeum lub galerię miejscowego artysty Fridona. Śpimy w miejscowym hotelu z pięknym widokiem na okolicę i na Szcharę, najwyższy szczyt Gruzji.

Nocleg w Uszguli

Dzień 5

Po śniadaniu pakujemy bagaże i idziemy na lekki trekking w stronę lodowca pod Szcharą, najwyższym szczytem w Gruzji. Po powrocie z wycieczki, wyjeżdżamy z Uszguli do Mestii, stolicy regionu Swanetia.

Jedziemy bardzo malowniczą doliną, po drodze przystanki na zdjęcia oraz odwiedziny kościółka położonego na wzgórzu. Odbywa się tam lokalne święto Kwirikoba. Chętni będą mogli spróbować swoich sił i podnieść dzwony lub wielkie głazy – takie konkurencje sportowe odbywają się podczas tradycyjnego, lokalnego święta organizowanego każdego roku pod koniec lipca.

Późnym popołudniem przyjazd do Mestii. Odwiedzimy jedną z restauracji. Zjemy swańskie chaczapuri – czyli kubdari. Zaopatrzymy się w nietypową przyprawę – swańską sól. Być może u jednego z gospodarzy uda nam się znaleźć miejscowy trunek – żypatauri, czyli wódkę produkowaną z ziół.

Nocleg w Mestii

Dzień 6

Budzimy się w Mestii, stolicy regionu Swanetia. Miasteczko, jego centrum, zostało odrestaurowane w ostatnich latach. Z tego regionu pochodzi słynny alpinista, tragicznie zmarły Mikhel Czergiani, znany pod pseudonimem „Skalny tygrys”. Mestia to również rozbudowujący się kurort narciarski, tętni życiem również zimą.

Czeka nas trekking do jezior Koruldi – na 3000 mnpm czekają nas piękne widoki na okolicę oraz na szczyt Uszba zwaną Wiedźmą lub Matterhornem Kaukazu. Trekking wymaga dobrej kondycji, ale nie jest trudny technicznie. Po raz kolejny piękne widoki gwarantowane.

Nocleg w Mestii

Dzień 7

Po wczesnym śniadaniu kierujemy się na lekki, przyjemny trekking do lodowca Chaaladi. To bardzo przyjemny spacer wzdłuż rzeki zakończony dojściem do czoła jednego z okolicznych lodowców. Po powrocie do Mestii, wyjazd do Kutaisi.

Po wyjeździe z Mestii czeka nas jazda malowniczą trasą. Robimy przystanek w przydrożnym barze na domowy koniak. Następnie zwiedzanie zaporę na rzece Inguri, skąd już niedaleko do zbuntowanej Abchazji. Przejazd przez miasto Zugdidi, słów kilka o jego historii i pochodzącym stąd Zwidzie Gamsahurdii, pierwszym prezydencie niepodległej Gruzji.

Następnie odwiedzamy nadmorską Anaklię, która ma stać się nowoczesnym portem i gruzińskim oknem na świat. Możemy wykąpać się ciepłym Morzu Czarnym. W Anaklii, niedaleko Abchazji, były prezydent Micheil Saakaszwili planował wcześniej zbudować nowoczesny kurort turystyczny. Co wyszło oraz co pozostało z tych planów, będzie można zobaczyć podczas krótkiej wizyty w Anaklii.

Wieczorem docieramy do Kutaisi, gdzie będzie okazja na kolejną wspólną kolację, ostatnią przed wylotem do Polski.

Nocleg w Kutaisi

Dzień 8

Wyjazd na lotnisko, powrót do Polski

Charakter wyjazdu: w ciągu tygodniowego wyjazdu poznajemy piękne regiony Racza-Leczchumi, Swanetię, Megrelię, na koniec zahaczamy o Imeretię. Grupa maksymalnie 17 osobowa, poruszamy się busami oraz jeepami – tam, gdzie konieczny jest napęd 4x4. Nie jest typowa objazdówka, nie zaliczamy kolejnych punktów na mapie, smakujemy miejsca, poznajemy ludzi, chodzimy po górach i dolinach, degustujemy oraz cieszymy oczy pięknymi widokami.

W planie trekkingi, podziwianie pięknych krajobrazów, tradycji pielęgnowanej od wieków w gruzińskich górach, degustacje wina. Noclegi w czystych pensjonatach i hotelach. Jemy lokalne potrawy, poznajemy Gruzję „od kuchni”.

Cena zawiera:

 • wszystkie noclegi (pokoje najcześciej 2, 3 - osobowe)
 • wszystkie śniadania
 • 5 obiadokolacji
 • Supry w Oni z winem i czaczą
 • wszystkie transfery i przejazdy na terenie Gruzji
 • przewodnika przez cały okres pobytu
 • miejscowych, doświadczonych kierowców

Cena nie zawiera:

 • biletów lotniczych (możemy pomóc w ich zakupie)
 • ewentualnych biletów wstępu do miejsc nieujętych w programie wyprawy
 • dwóch obiadokolacji (jednej w Uszguli i jednej w Kutaisi)
 • raftingu – jeśli ktoś jest chętny

Zalecamy kupno biletów do Kutaisi z Warszawy lub Wrocławia, ponieważ samoloty stamtąd lądują w Kutaisi w ciągu dnia. Oczywiście inne miasta wylotu też wchodzą w grę po wcześniejszym uzgodnieniu z nami.

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy w Batumi.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem

 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone

 • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 17 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

info@kavkazbrothers.com

content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content