Majówka na Kaukazie – Gruzja od kuchni & Lelo Burti

Ludowe rugby w gruzińską Wielkanoc, warsztaty w kuchni, gorące źródła i magiczne góry

Zapraszamy na Majówkę 2019 do Gruzji!

Termin: 27 kwietnia – 4 maja 2019 (8 dni od soboty do soboty)

Cena: 2090 pln na osobę

Podczas Majówki 2019, jak to mamy w zwyczaju, Gruzję pokażemy od kuchni – dosłownie i w przenośni. Zajrzymy również w miejsca mniej znane, te poza szlakiem, do gruzińskiej kuchni, poznamy miejscowe tradycje.

Zaczniemy od uczestnictwa w nietypowym święcie – w ludowym rugby, czyli w Lelo Burti. Poznamy przy tym tradycję gruzińskich świąt Wielkanocnych przypadających na koniec kwietnia 2019 roku oraz obchodzonych wówczas gruzińskich Zaduszek. Odwiedzimy miejscowy cmentarz, dowiemy się, jakie znaczenie ma toast za przodków, dlaczego na Kaukazie zmarłych otacza się olbrzymią czcią.

Ponadto weźmiemy udział w warsztatach kuchni gruzińskiej, m.in. nauczymy się, jak przygotować tradycyjne pierogi – chinkali. Nie zabraknie wizyty w winiarni – degustując wino porozmawiamy, czym było „didi turkoba” i dlaczego w południowo-zachodniej Gruzji do dziś wyznawany jest islam.

Zaprosimy Was ponadto na tradycyjną Suprę z toastami Tamady, pokażemy ukryte w górach kościoły i klasztory, piękne widoki wysokiego Kaukazu z Gruzińskiej Drogi Wojennej oraz wybierzemy się na off roadu przez południową Gruzję, zapomniane wsie i wciąż mało odkryte piękne góry Adżarii.

I to wszystko w 8 dni – bez pośpiechu, tak w sam raz :-)

Szczegółowy program

27 kwietnia (sobota)

Przylot do Kutaisi z Warszawy, Wrocławia, Katowic lub Gdańska. Preferowane przez nas są wyloty z Warszawy i Wrocławia, ponieważ lądowanie w Gruzji jest w ciągu dnia. Katowice i Gdańsk lądują w Kutaisi późnym wieczorem.

Pierwszego dnia poznamy Kutaisi, dawną stolicę Królestwa Kolchidy oraz okoliczne zabytki symbolizujące Złoty Wiek Gruzji – Akademię Gelati i Katedrę Bagrati. Odwiedzimy również pięknie położony klasztor Mocameta związany z tragiczną śmiercią dwóch braci.

Wieczorem weźmiemy udział w tradycyjnej Suprze, będzie okazja do skosztowania gruzińskiego wina oraz pysznej lokalnej kuchni. Wieczorna biesiada będzie okraszona toastami „z duszą”.

Nocleg w rodzinnym pensjonacie w Kutaisi

28 kwietnia (niedziela)

Po śniadaniu wizyta w Jaskini Prometeusza, odkrytej w okresie ZSRR, miała wówczas służyć jako… schron na wypadek wojny atomowej. Dziś jaskinia cieszy oczy pięknymi formami skalnymi.

Następnie, w gruzińską niedzielę Wielkanocną, pojedziemy o wsi Szukhuti w regionie Guria. Od rana trwa w niej festyn, odbywają się gry i zabawy dla dzieci oraz dorosłych(zapasy, siłowanie się na rękę, przeciąganie liny). Punktem kulminacyjnym jest popołudniowe Lelo Burti - ludowe rugby, w której tradycyjnie zmierzą się Górne oraz Dolne Szukhuti. Grę rozpoczyna duchowny, który rzuca piłkę w górę, między dwie drużyny.

Możemy przyłączyć się do jednej z drużyn i zagrać w rugby. Uwaga: podczas gry warto mieć na sobie odzież, którą później można bez żalu wyrzucić :-) Gra potrafi przenieść się do rowu z wodą, do sadu, tam gdzie oczy poniosą.

Zwycięska drużyna zabiera piłkę ważącą około 16 kg, zmierza na cmentarz w swojej części wsi, gdzie świętuje wygraną oraz wspomina zmarłych, zwłaszcza zmarłych graczy w Lelo Burti. Prawosławne święta Wielkanocne w Gruzji to również Dzień Zaduszny, czas wspominania zmarłych. Zobaczymy, w jaki sposób Gruzini pielęgnują pamięć o swoich przodkach.

Nocleg w rodzinnym pensjonacie w Kutaisi

29 kwietnia (poniedziałek)

Po śniadaniu wyjazd z Kutaisi do Tbilisi. Po południu zwiedzanie gruzińskiej stolicy, w tym aleja Rustaweli oraz Stare Miasto z twierdzą Narikala. Wieczorem będzie możliwość zażycia kąpieli i masażu w tbiliskich łaźniach oraz obejrzenia gruzińskich tańców regionalnych, pełnych pasji, romantyzmu, skocznej muzyki.

Nocleg w Tbilisi

30 kwietnia (wtorek)

Po śniadaniu wyjazd z Tbilisi na północ Gruzji, przejazd przez pierwszą stolicę Gruzji Mcchettę z wieloma zabytkami sakralnymi. Następnie przejazd zjawiskową Gruzińską Drogą Wojenną.

Znajdziemy się na wysokim Kaukazie, zatrzymamy się na punkcie widokowym na Przełęczy Krzyżowej, dotrzemy do miasteczka Stepancminda z widokiem na pięciotysięcznik Kazbek.

Wjazd na wysokość 2200 mnpm do pięknie położonego kościółka Gergeti Cminda Sameba. Jeśli starczy czasu, krótki trekking.

Nocleg w Stepancminda

1 maja (środa)

Wyjazd ze Stepancminda na południe kraju. Zahaczamy o skalne miasto Uplisciche pod Gori (to rodzinne mieście Stalina). Tego dnia naszym celem jest miasteczko Achalcyche na południu Gruzji w regionie Samcche-Dżawachetia.

Późnym popołudniem odbędą się warsztaty kuchni gruzińskiej u przemiłej Gruzinki. Poznamy tajniki przygotowania tradycyjnych potraw gruzińskich, m.in. pierogów chinkali.

Nocleg w Achalcyche

2 maja (czwartek)

Zwiedzanie Achalcyche oraz okolic: pięknie położony, mniej znany klasztor Sapara oraz skalne miasto Wardzia budowane w XII wieku przez Królową Tamarę. Następnie kąpiele w ciepłych źródłach w okolicach Wardzi. Jeśli starczy czasu wejdziemy również do twierdzy Chertwisi.

Nocleg w Achalcyche

3 maja (piątek)

Opuszczamy Achalcyche, autami z napędem 4x4 jedziemy przez góry regionu Adżaria, wzdłuż granicy z Turcją, do nadmorskiego Batumi. To rzadko uczęszczana, ale piękna trasa przez góry południowej Gruzji. Naszymi punktami tego dnia będzie Przełęcz Goderdzi, miasteczko Khulo z miejscową kolejką, wodospad oraz rodzinna winiarnia w okolicach Batumi. Tego dnia, u właściciela winnicy, dowiemy się o dawnych najadach Turków na te tereny Gruzji, czego przejawem są meczety i mniejszość muzułmańska w Adżarii. Wieczorem spacer po Batumi. Nadmorski bulwar, port, nietypowy pomnik kaukaskich kochanków Ali i Nino, degustacja brzoskiwiniowej czaczy w barze u Kachy oraz pożegnalna kolacja (Supra)

Nocleg w Batumi

4 maja (sobota)

Poranny wyjazd z Batumi na lotnisko w Kutaisi. Wylot do Polski.

Cena zawiera:

 • wszystkie noclegi
 • wszystkie śniadania
 • Supra (biesiada) w Kutaisi
 • kolacja w Achalcyche
 • warsztaty kuchni gruzińskiej w Achalcyche
 • transfery z lotniska i na lotnisko
 • wszystkie przejazdy busem i autami 4x4 z kierowcami
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika przez cały pobyt
 • bilety wstępu do miejsc ujętych w programie wycieczki
 • ubezpieczenie na terenie Gruzji

Cena nie zawiera:

 • biletów lotniczych
 • pięciu obiadokolacji (koszt jednej obiadokolacji 20-40 zł w zależności od apetytu)
 • wydatków osobistych, np. na pamiątki i napoje

Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji. Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu zakończenia imprezy w Batumi.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu przez maila, zapoznanie się z Regulaminem

 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone

 • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 18 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

info@kavkazbrothers.com

content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content