Gruzja: góry, wino & morze

Niezapomniane lato w Gruzji: 12 dni

Termin 17 sierpnia - 27 sierpnia 2019 r.
Cena: 2650 PLN na osobę

DZIEŃ 1. Zbiórka 17 sierpnia na lotnisku w Polsce (preferowany wylot z Warszawy lub Wrocławia, możliwy także Gdańsk i Katowice - ale przylot w godzinach wieczornych).

Przylot do Kutaisi. Zakwaterowanie w rodzinnym pensjonacie.

Późnym popołudniem zwiedzanie Akademii Gelati oraz Katedry Bagrati, obiektów ściśle związanych ze Złotem Wiekiem Gruzji. Wieczorny spacer po Kutaisi, w starożytności znanym jako Aia, miejsca, do którego po Złote Runo wybrali się Argonauci.

Akademia Gelati symbolizuje okres świetności Gruzji, tzw. "Złoty wiek". Na jej terenie znajduje się grób jej twórcy Dawida Budowniczego, jednego z najwybitniejszych gruzińskich przywódców. Kutaisi jest stolicą bardzo ciekawego i wciąż odkrywanego regionu Imeretia. W mieście urodziła się znana piosenkarka Katie Melua oraz... jeden z polskich prezydentów. Wieczorne zwiedzanie katedry Bagrati i Akademii Gelati leżącej pod miastem.

Wieczorem poszukamy wina i czaczy – gruzińskiego alkoholu wysokoprocentowego.

Znając Gruzję, można nieśmiało przewidzieć, że poszukiwania zakończą się sukcesem :-)

Nocleg w Kutaisi

DZIEŃ 2. Okolice Kutaisi – podziawiamy zakątki Imeretii

Obejrzymy zakamarki Imeretii. Zaczniemy od otwartej kilka lat temu dla turystów Jaskini Prometeusza. Istnieje od wieków, ale odkryto ją dopiero w latach 80. XX wieku. Stało się tak, gdy w okresie ZSRR szukano schronów na wypadek wojny atomowej. Obecnie jedynie część jaskini jest otwarta, ale i tak robi kolosalne wrażenie na odwiedzających.

Po obejrzeniu jaskini pojedziemy w stronę wodospadu Kinkha oraz basenów skalnych. Wykąpiemy się w nich lub w pobliskiej rzece, ochłodzimy się, odpoczniemy w pięknych okolicznościach przyrody. Dla chętnych - na koniec dnia - wizyta w kanionie Martwili.

Nocleg w Kutaisi

DZIEŃ 3. Kutaisi – Cziatura – Gori - Tbilisi

Po śniadaniu opuszczamy Kutaisi. Pierwszy przystanek w Katskhi - przy klasztorze znajdującym się na skale "maczudze". Na górze mieszka jeden mnich :-) Następnie kierujemy się w stronę miasteczka Cziatura, znanego z kopalni manganu i… podniebnych kolejek pamiętających lata 50. ubiegłego wieku. Wsiądziemy do kilku kolejek, będziemy podziwiać panoramę miasta i okolicy.

Przed laty w robotniczej i przemysłowej Cziaturze popularność zyskał Józef Stalin. I to właśnie jego rodzinne miasto, Gori, będzie naszym następnym przystankiem. Obejrzymy okolice jego muzeum w Gori, wagon kolejowy, którym podróżował. Wizyta w Gori będzie też okazją do rozmowy na temat Stalina i jego wizerunku w samej Gruzji. Następnie udamy się do skalnego miasta Uplisciche - mamy nadzieję, że obejrzymy je przy pięknym zachodzie słońca.

Późnym popołudniem przyjedziemy do Tbilisi, stolicy Gruzji. Wieczorny spacer po Starym Mieście.

Nocleg w Tbilisi

DZIEŃ 4. Tbilisi – zwiedzanie miasta

Po śniadaniu i zwiedzanie miasta: główna aleja Rustaveli, multietniczne Stare Miasto, twierdza Narikala, zabytki sakralne Tbilisi.

Chętni mogą odwiedzić łaźnie z możliwością kąpieli i tradycyjnego masażu.

Tego dnia będzie również okazja zobaczyć wyjątkowe gruzińskie tańce w jednej z restauracji w centrum miasta.

Nocleg w Tbilisi.

DZIEŃ 5. Tbilisi – David Gareja – Signaghi

Po śniadaniu wyjazd na wschód, do wykutych w skale klasztorów David Gareja. Przejazd przez tereny dawnego poligonu radzieckiego oraz wizyta w wiosce Udabno, w której działa polski bar :-). Później zwiedzanie David Gareja, miejsca założonego przez jednego z Ojców Syryjskich. Z czasem zespół klasztorów się rozrósł, wiele wieków temu pełnił istotną rolę w życiu religijnym Gruzji. Czekają na nas piękny widoki na graniczący z David Gareja Azerbejdżan.

Późnym popołudniem przyjazd do Signaghi, miasteczka wzniesionego na szczycie, dawnej twierdzy, a obecnie "miasta miłości". Tutaj, niczym w Las Vegas, można wziąć ślub 24 godziny na dobę. Miasteczko jest także zagłębiem winiarskim, podobnie jak cały region Kachetii. Tutaj, oprócz wyśmienitych win, znajduje się także muzeum malarza Niko Pirosmaniszwilego, gruzińskiego prymitywisty.

Wieczór upłynie nam pod znakiem wina, toastów i długich rozmów. Weźmiemy udział w tradycyjnej Suprze. Poznamy Tamadę, jego toasty, dowiemy się, co podczas uczty oznacza zwrot „Alaverdi” oraz czym jest „Wachtanguri” :-)

Nocleg w Signaghi

DZIEŃ 6. Zwiedzanie Kachetii
Osoby, które będą chciały odpocząć po Suprze, mogą zostać w Signaghi, odkrywać jego mury obronne, zwiedzać muzea, winiarnie. Dla chętnych wycieczka po Kachetii, spichlerzu Gruzji i cetrum gruzińskiego winiarstwa.

Zobaczymy ważne obiekty sakralne tego regionu oraz winnicę. Poznamy różnego rodzaju wina, czaczę oraz wino z domieszką brandy.

Alternatywna opcja: dla chętnych, zamiast zwiedzania zabytków sakralnych Kachetii, całodzienna wycieczka samochodem 4x4 do parku Waszlowani (wycieczka dodatkowo płatna). To propozycja dla tych, którzy lubią bezdroża, piękne półpustynne krajobrazy, góry piaszczyste, wulkany błotne. Może w trakcie wizyty w parku uda się zobaczyć rzadkie gatunki zwierząt.

Nocleg w Signaghi.

DZIEŃ 7. Signaghi – Mcchetta – Żinvali – Droga Wojenna – Stepantsminda

W Gruzji zmiany krajobrazu oraz klimatu są bardzo częste. Doświadczymy tego właśnie w trakcie podróży z Signaghi do Stepantsminda. Najpierw jednak, po drodze, zwiedzimy pierwszą stolicę Gruzji – Mcchettę. To ważny punkt na religijnej mapie kraju oraz miejsce pochówku gruzińskich władców.

Zobaczymy m.in. pięknie położony na wzgórzu monastyr Dżwari oraz katedrę Sweti Cchoweli. Później wjedziemy na Gruzińską Drogę Wojenną i w wysoki Kaukaz. Spędzimy trochę czasu nad urokliwie położonym zbiornikiem Żinwali (dla chętnych możliwość kąpieli), zwiedzimy położoną tuż obok twierdzę Ananuri. Następnie przez kurort narciarski Gudauri i Przełęcz Krzyżową (piękne krajobrazy) dojedziemy do Stepantsminda.

Nocleg w Stepantsminda.

DZIEŃ 8. Kaukaz Wysoki - trekking

Jednym z pocztówkowym krajobrazów Gruzji jest kościółek Cminda Sameba w Gergeti, położony na wysokości 2200 metrów na poziomem morza. Dojdziemy tam na nogach lub wynajętymi autami 4x4 (wynajem aut za dodatkową opłatą).

Chętni na trekking w przypadku dobrej pogody mogą pójść dalej na własną rękę, czyli w stronę lodowca pod górą Kazbek. Trasa prowadzi na wysokość ponad 3 tysięcy metrów nad poziomem morza. Dojście do lodowca latem nie jest trudne technicznie, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ale dobrej kondycji jak najbardziej :-)

Pozostała grupa, po obejrzeniu kościółka Tsminda Sameba, może udać się wynajętymi autami do Doliny Truso. To przepięknie położone miejsce niedaleko miasteczka. Zwiedzimy opustoszałe wsie, spróbujemy wody gazowanej z niewielkiego jeziorka. Wynajęcie auta z napędem 4X4 jest dodatkowo płatne. Po pobycie w piękne dolinie Truso możemy jeszcze zobaczyć Jutę, piękną doliną w sąsiedniej Chewsuretii.

Nocleg w Stepantsminda

DZIEŃ 9. Stepantsminda – Vardzia
Po śniadaniu opuszczamy wysoki Kaukaz na północy Gruzji. Spod granicy z Rosją pojedziemy na południe, w stronę skalnego miasta Wardzia w regionie Samcche-Dżawachetia. Wardzia powstała w XII wieku na polecenie królowej Tamary. Celem była obrona przez tureckimi atakami. Miasto było ukryte w skale, jego istnienie ujawniło po wielu latach trzęsienie ziemi, które odsłoniło ukryte komnaty. Dziś w Wardzi mieszkają zakonnicy, a obiekt jest wielką atrakcją turystyczną. Niedaleko znajdują się również gorące źródła, których zresztą nie brakuje w innych miejscach Gruzji.

Po drodze do Wardzi zahaczymy o miasto Bordżomi znane z charakterystycznej wody mineralnej i parku zdrojowego.

Nocleg w okolicach Wardzii

DZIEŃ 10. Wardzia – Batumi

Po porannym zwiedzaniu skalnego miasto udamy się do Batumi, nad Morzem Czarnym. Czyli: czas na relaks :-)

Podróż wzbogaci nam wizyta na cmentarzu w wiosce w zachodniej Gruzji, w której rozgrywana jest tradycyjna gra "lelo burti". Będzie okazja porozmawiać o roli rodziny, szacunku dla przodków, gruzińskich zwyczajach.

Później czas na Batumi, miasto zwane jest obecnie „małym Dubajem” przez rozmach prowadzonych inwestycji. Po przyjeździe do miasta, spacer promenadą, pokaz tańczących fontann, dla chętnych pokaz delfinów (delfinarium dodatkowo płatne).Wieczorny spacer po „Małym Dubaju”, jak mówi się o Batumi.

Nocleg w Batumi

DZIEŃ 11. Batumi

Spragnieni słońca, plaży i odpoczynku idą plażować oraz wygrzać się w ciepłym morzu.

Pozostali wspólnie z przewodnikiem mogą odkrywać region Adżaria. W planie Botanikuri – czyli słynny Ogród Botaniczny w Batumi.

Potem możemy opuścić Batumi i zwiedzić jego okolice. Być może odwiedzimy jeden z meczetów – Adżaria jest regionem zamieszkiwanym również przez muzułmanów. Odwiedzimy położoną na wzgórzach winnicę pana Nodara, który poczęstuje nas kilkoma rodzajami wina, opowie o historii swojego rodu i o tym, czym była "didi turkoba", czyli jak przed wiekami Turcy podbijali Adżarię. Przymierzymy tradycyjny lokalny strój i dowiemy się jeszcze kilku ciekawych rzeczy, na przykład o kvevri. Zobaczymy ponadto okoliczny kamienny most Tamary, pamiętający czasy rzymskie.

Po południu spędzimy czas na plaży w Sarpi, przy granicy z Turcją. Śmiałkowie będą mogli skoczyć do morza z kilku i kilkunastometrowych skał. Kolację zjemy w nietypowej restauracji położonej tuż nad małym wodospadem.

Nocleg w Batumi

DZIEŃ 12 Batumi - lotnisko Kutaisi

Rany wyjeżdżamy z Batumi. Przejazd na lotnisko w Kutaisi, wylot do Polski (Wrocław, Warszawa lub inne lotniska w Polsce).

Charakter wyjazdu: Przez prawie 2 tygodnie naszej wyprawy poznajemy Gruzję taką, jaka jest. Śpimy w pensjonatach, guest housach, mniejszych hotelach prowadzonych przez Gruzinów. Pokoje 2, 3 lub rzadziej 4 osobowe. Prosimy zaznaczyć, jaki pokój Was interesuje.

Na co dzień obcujemy z miejscową kulturą, zwyczajami, gruzińską kuchnią. Staramy się pokazać wiele ciekawych miejsc, ale bez zwariowanego tempa. Naszym kierowcą jest rodowity Gruzin. Poruszamy się po kraju jego wygodnym, klimatyzowanym busem.

W cenie wyjazdu są śniadania. Obiady lub obiadkolacje dodatkowo płatne, jemy wspólnie w sprawdzonych resturacjach. Grupa liczy maksymalnie 16 osób. Pozwala to na sprawne poruszanie się po Gruzji. Jesteśmy też otwarci na życzenia grupy. Jeśli uznacie, że chcecie zrobić przerwę, bo zachwycił Was na przykład krajobraz lub po prostu chcecie zatrzymać się w sklepie, nie ma problemu. Zależy nam, byście dobrze poznali Gruzję i miło spędzali czas :-) Oczywiście realizujemy założony plan. Jest on ułożony w taki sposób, że w niektóre dni można wybrać jedną z opcji jego spędzenia. Na przykład podczas pobytu w górach można wybrać wyjście w wyższe partie Kaukazu albo wyjazd samochodem do urokliwej doliny i lekki trekking. Podobnie nad morzem – do wyboru plażowanie i kąpiele w ciepłym morzu albo wycieczka w okolicach Batumi połączona z degustacją wina w kameralnej winnicy. Zależy nam, aby uczestnicy wyprawy mieli możliwość wyboru.

Na koniec wyjazdu organizujemy krótki quiz - sprawdzimy, co zapamiętaliście z wyjazdu i czy słuchaliście przewodnika :-). Pytania bywają tendencyjne, a dla zwycięzcy przewidziana - naszym zdaniem - atrakcyjna nagroda :-)

Cena zawiera:

 • Transfery z lotniska i na lotnisko

 • Wszystkie śniadania i noclegi

 • Polskojęzycznego, doświadczonego przewodnika

 • Transport busem po Gruzji wraz z doświadczonym gruzińskim kierowcą

 • Bilety wstępu do muzeów (skalne miasto Wardzia oraz Uplisciche, jaskinia Prometeusza)

 • Ubezpieczenie medyczne na terenie Gruzji

Cena nie zawiera:

 • Biletów lotniczych

 • Obiadokolacji i napojów do obiadkolacji (obfity posiłek w restauracji można zjeść w cenie poniżej 30-40 złotych)

 • Kosztów wynajęcia samochodów z napędem 4x4 na wycieczki fakultatywne (Park Waszlowani oraz okolice Stepancminda), wejść do miejsc zaznaczonych jako fakultatywne (np. kanion Martwili)

 • Innych wydatków na napoje, przekąski, pamiątki, etc.

UWAGA: Bilety lotnicze każdy uczestnik kupuje we własnym zakresie. Możemy jednak pomóc w jego zakupie. Miejscem rozpoczęcia wyprawy jest lotnisko na terenie Gruzji

(lotnisko Kutaisi). Oznacza to, że opieka przewodnika jest zapewniona od momentu Waszego przylotu do Gruzji do momentu wyjazdu z Gruzji.

Jesteśmy firmą działającą w oparciu o gruzińskie przepisy prawa. Regulamin imprez dostępny w zakładce Jak złożyć rezerwację?

Warunki rezerwacji:

 • Kontakt z nami, zgłoszenie chęci wyjazdu, zapoznanie się z Regulaminem

 • W przypadku odwołania wyjazdu z powodu braku wystarczającej liczby chętnych, wpłacone pieniądze zostanę zwrócone

 • Minimalna liczba uczestników to 12 osób, maksymalna 18 osób

Istnieje możliwość zmiany kolejności zwiedzania, zwłaszcza w przypadku, gdyby grupa leciała na inne lotnisko w Gruzji niż pierwotnie zakładamy. Oczywiście przedstawiony program realizujemy bez zmian, jedynie w innej kolejności.

Kontakt z przewodnikiem:

info@kavkazbrothers.com

lukasz@kavkazbrothers.com

content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content
content